תוכנית מקור

תוכנית מקור

תערוכת קלינטק ה-16 תפעל ליישום התוכנית הממשלתית לאנרגיה מתחדשת בנגב ובערבה

הנהלת הוועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית "קלינטק" ה-16 אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיות מים, מיחזור, התייעלות אנרגטית, בניה ירוקה ותחבורה ירוקה - קיבלה החלטה אסטרטגית לדחוף ליישום התכנית הממשלתית להפיכת הנגב והערבה, למקור העיקרי של אנרגיה ירוקה ומתחדשת לישראל.
בתחילת 2009 אישר הקבינט הכלכלי החברתי את התכנית להפיכת הנגב והערבה, לאזורי פיתוח א', לאנרגיות מתחדשות. במשרד התשתיות הודיעו כי יעד התכנית האנרגטית הוא שעד 2020 - 10% מהאנרגיה הנצרכת בישראל יבואו ממקורות אנרגיה מתחדשת, עם יעד ביניים של 5% עד לשנת 2014. היעד המעשי של התכנית היה הקמת 10 תחנות אנרגיה סולארית עד 2020, כלומר, הקמת תחנת אנרגיה סולארית אחת כל שנה!
התכנית התמקדה בניצול אנרגיית השמש ובהקמת תחנות סולאריות, ניצול אנרגיית רוח, ביו-מאסה ועוד.
"עד עתה הוקמה בקטורה, שבערבה, תחנת כוח קטנה של 5 מגה-ואט", אומר עו"ד איתן פרנס, יו"ר איגוד חברות האנרגיה המתחדשת בישראל, "התכנית הייתה להקים במידית 3 תחנות סולאריות בתמנע, כל אחת בהיקף של 75-50 מגה-וואט, ו-2 תחנות כוח באשלים (פוטו-וולטאיות ותרמו-סולאריות), של 100 מגה-ואט ו-30-60 מגה-ואט בהתאמה, אך באתרים הללו אפילו לא התחילו בהקמה". המכרז באשלים נמצא בתכנון מתקדם ואילו בערבה, בשל מגבלת הובלת החשמל, הוגבל בשלב ראשוני המכרז ל-100 מגה-ואט.
"לצערי", אומר עו"ד פרנס, "אין שום סיכוי שבקצב הנוכחי, נגיע ב-2014 ליעד של 5%. בחישוב כל מה שהוקם עד עתה, מדובר ב-0.6% אחוז, פחות מ-1%. כדי לעמוד ביעד, להערכתי, יש להוסיף מכסות של בין 550 ל-800 מגה-ואט בפוטו-וולטאי, באופן מידי". 
חיים אלוש, מנכ"ל תערוכת "קלינטק" ה-16, אומר: "אנו מצויים שנתיים לפני יעד הביניים, בו אמורה ישראל להגיע ל-5% אחוז אנרגיה מתחדשת, מכלל האנרגיה המיוצרת בארץ, אך המציאות היא שישראל מפיקה פחות מ-1% אנרגיה ירוקה ומתחדשת (69% מופקים מפחם, 7% ממזוט ומסולר, כולם ידועים כדלקים מזהמים ו-23% מגז טבעי). עד עתה, עיקר פיתוח האנרגיה המתחדשת נעשה בחבל אילות. אני מביע הערכה רבה לפעילותו של אודי גת, ראש המועצה האזורית אילות אך מטרתנו היא לפעול למימוש תכנית הממשלה הכוללת בנושא האנרגיה המתחדשת בנגב כולו". 
"אנו חייבים להאיץ את פיתוח וניצול מקורות האנרגיה המתחדשות, בעיקר לאור העובדה שרוב המים בישראל מופקים ממתקני התפלה ואם לא נדאג מבעוד מועד ליצירת מקורות אנרגיה, אנו עלולים חלילה למצוא את עצמנו ללא מים וללא אנרגיה. בקצב של היום לא נגיע ליעדים שהממשלה בעצמה הציבה. אנו נפעל ללחוץ על הממשלה לפעול מידית לפיתוח האנרגיות המתחדשות שיהוו מנוע צמיחה כלכלי". הוא הוסיף כי בתוך חודש יוקם פורום של אנשי מפתח מרכזיים בכלכלה, במגזר הציבורי ובאקדמיה, אשר ידחוף ליישום התכנית הממשלתית. "אין לי ספק שישראל חייבת להיות מובילה עולמית בתעשיות הקלינטק, שהן מנוע הצמיחה החזק ביותר בעולם כיום".
במסגרת הוועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית "קלינטק" ה-16 תתקיים שורה של כנסים שיעסקו בטכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת, מיחזור, בניה ירוקה, תחבורה ירוקה, התייעלות אנרגטית וכנסים נוספים. כל זאת, כמובן, לצד תצוגה של עשרות ביתנים וחידושים, בשטח של מעל 10,000 מ"ר. בתערוכה הקרובה המופקת על ידי קבוצת משוב, צפויות להציג מאות חברות מובילות בישראל מתחומי הקלינטק, ביניהן גופי ממשל, גופים ירוקים, חממות טכנולוגיות, קרנות הון סיכון ומוסדות חינוך הפעילים בתחום.


פי.סי.חץ