רשות החשמל שוב הורידה משמעותית את תעריפי החשמל הסולארי

רשות החשמל שוב הורידה משמעותית את תעריפי החשמל הסולארי

מתקני-גג למגזר הביתי שיתחברו לרשות במהלך 2012 יקבלו תעריף של 1.22 שקלים עבור כל קוט"ש חשמל שיפיקו

מליאת רשות החשמל החליטה על הפחתה ניכרת של תעריפי החשמל שיתקבלו מערכות גג חדשות שיתחילו לייצר חשמל במהלך 2012. במסגרת ההחלטה נקבעו תעריפים נמוכים משמעותית - לא רק מהתעריפים לשנת 2011 אלא גם מהתעריפים שהרשות עצמה פרסמה בשלב השימוע שקדם להחלטה.
על-פי ההסדרה החדשה נקבע כי מתקני-גג למגזר הביתי (בהספק של עד 15 קילו-ואט) שיתחברו לרשות במהלך 2012 יקבלו תעריף של 1.22 שקלים עבור כל קוט"ש חשמל שיפיקו. התעריף ב-2011 עמד על 1.67 שקל לקוט"ש ובשימוע ל-2012 הציעה הרשות 1.34 שקל לקוט"ש.
מתקנים קטנים מסחריים (עד  50 קילו-וואט) יקבלו  לפי ההחלטה החדשה  90 אגורות לקוט"ש, לעומת 1.51 שקל ב-2011 ו-1.07 שקל בשימוע. על-פי החלטת וועדת השרים לאנרגיות מתחדשות תוקצה ב-2012 מכסה כוללת של 50 מגוואט למערכות סולאריות על גגות ומכסות נוספות בסך 30 מגוואט כל אחת יוקצו ב-2013 וב-2014. לאחר תום המכסות האלה מתכוונת הממשלה להפסיק את מדיניות הסבסוד של החשמל הסולארי ולפעול על-פי מדיניות חדשה שתהיה מבוססת על המחיר הכלכלי של האנרגיה המתחדשת.
רשות החשמל הפחיתה במקביל גם את התעריפים המובטחים במתקנים הסולאריים הבינוניים (50 קילו-וואט עד 12 מגה-וואט). כל זאת, בשל ירידת מחירים עולמית במחירי הפאנלים הפוטו-וולטאיים. על פי גורמים ברשות החשמל, ההפחתה מהתעריף שפורסם בשימוע שנערך בנובמבר נובעת מכך שברבעון האחרון, ירדו מחירי הפאנלים בכ-22%. לפיכך, טוענים ברשות, יש הצדקה להפחתה נוספת מהתעריף שהיה 1.07 שקל לקוט"ש במתקנים המסחריים, ו-1.34 שקלים לקוט"ש למתקנים הביתיים. 
ברשות החשמל תולים את הסיבה להפחתת התעריפים בירידה המשמעותית שחלה בשנתיים האחרונות במחירי הפאנלים הסולאריים לייצור חשמל, בגין ייצור-יתר של פאנלים בסין. 
החלטת הרשות זכתה לביקורת נוקבת בחוגי התעשייה והגדיל לעשות איתן פרנס, יו"ר איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל שאמר: "רשות החשמל יצאה למשימת חיסול ענף האנרגיה הירוקה בישראל. מדובר בחיסול ממוקד של בקשות של צרכנים שהשקיעו עשרות אלפי שקלים בהכנת תשתיות עבור מערכות הגגות וכעת התברר כי שמו את כספם על קרן הצבי". 
מרשות החשמל נמסר בתגובה: "הרשות שמה במכוון דגש רב במסגרת החלטה זו, על שמירת האינטרס של צרכני החשמל אשר מממנים בתעריף החשמל שלהם את קידום האנרגיה הירוקה והסולרית בפרט". 


פי.סי.חץ