שיכון ובינוי חנכה את המתקן התרמו-סולארי הראשון בישראל

שיכון ובינוי חנכה את המתקן התרמו-סולארי הראשון בישראל

המתקן שהוקם בהשקעה של 20 מיליון שקל הוא ניסויי

חברת שיכון ובינוי חנכה ביטבתה את המתקן הראשון בישראל לייצור חשמל באמצעות טכנולוגיה תרמו-סולרית. המתקן שהוקם בהשקעה של 20 מיליון שקל, הוא ניסויי ונועד לאפשר לחברה להקים בעתיד תחנות כוח גדולות מסוג זה. 
הטכנולוגיה המודגמת בפרויקט עושה שימוש במראות, המרכזות את אנרגית השמש לצינור מרכזי, אשר אוגר את החום באמצעות שמן תרמי (שוקת פרבולית). בתחנת הכוח שתבוסס על הטכנולוגיה האמורה, החום ישמש לייצור קיטור, שבאמצעותו יופק חשמל נקי שאינו עושה שימוש במקורות אנרגיה מתכלים או מזהמים. מדובר בטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת ביחס לטכנולוגיות אחרות המבוססות על שוקת פרבולית, והיא מיועדת להקטין עלויות ולשפר את ביצועי השדה הסולארי.
הפרויקט המרכזי שייעשה שימוש בטכנולוגיה החדשה הוא פרויקט "שניאור", שיוקם על קרקעות קיבוץ צאלים – תחנת כוח תרמו-סולארית בהיקף של 120 מגה-וואט ובהשקעה מתוכננת של כשני מיליארד שקל, שתוקם על שטח של כ- 3,000 דונם.
תחנת הכוח המתוכננת צפויה ליישם את יעדי הממשלה לקידום ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, באמצעות הקטנת הצורך בייצור חשמל בתחנות כוח סטנדרטיות, הפועלות באמצעות מקורות אנרגיה מתכלים, כמו דלק נוזלי, פחם או גז טבעי. במסגרת הפעולות לקידום הפרויקט, החברה הגישה את תחנת הכוח העתידית בצאלים ("שניאור") לרישום למנגנון הפחתת פליטות (CDM) של האו"ם כפרויקט תרמו-סולארי ראשון בארץ והתחנה התרמו סולארית השנייה בעולם כולו.


פי.סי.חץ