חברת החשמל מבקשת להקים תחנת כוח גרעינית

חברת החשמל מבקשת להקים תחנת כוח גרעינית

לצד התחנה הגרעינית מבקשים בחברה לבנות גם שתי תחנות פחמיות נוספות באשקלון ועוד תחנה פחמית וחמש טורבינות שיופעלו על בסיס גז טבעי.

חברת החשמל מבקשת להקים תחנת כוח גרעינית בעלת כושר ייצור של 1,500 מגה-ואט. כך עולה מתוכנית שהציג לאחרונה מנכ"ל החברה עמוס לסקר לשר התשתיות בנימין בן אליעזר ועוסקת בפיתוח משק החשמל עד שנת 2020. 

לצד התחנה הגרעינית מבקשים בחברה לבנות גם שתי תחנות פחמיות נוספות באשקלון ועוד תחנה פחמית וחמש טורבינות שיופעלו על בסיס גז טבעי. מטרת התוכנית שהוגשה היא לתת מענה למחסור החמור הצפוי במשק החשמל כבר בקיץ הבא. 

בעבר התבטא בן אליעזר בדבר הצורך בהקמת תחנת כוח גרעינית בישראל, בעיקר כדי שמשק החשמל בישראל לא יהיה תלוי רק בגז טבעי ובפחם. גם הוועדה לאנרגיה אטומית כבר דנה בנושא הרגיש והמורכב. מעבר לסכנה שבדליפה מתחנת כוח גרעינית והטיפול בפסולת שהיא מייצרת, מתמודדת ישראל עם מציאות גיאופוליטית מורכבת: כדי להפעיל תחנה מסוג זה עליה להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, מה שאינו מתיישב עם מדיניות העמימות הגרעינית של ישראל.  

מלשכת שר התשתיות נמסר, כי בן אליעזר הורה למנהל החשמל במשרד ולרשות לשירותים ציבוריים חשמל להעביר את הערותיהם לתוכנית. מחברת החשמל נמסר: "הנושא טרם נידון בדירקטוריון החברה. תוכניות הפיתוח יבוצעו על פי החלטות השר".

 


פי.סי.חץ