"הממשלה אינה עומדת ביעדיה בתחום האנרגיה המתחדשת"

עד לסוף שנת 2011 פחות מחצי אחוז מצרכי החשמל של ישראל יוצרו באמצעות אנרגיות מתחדשות

"הממשלה אינה עומדת ביעדיה בתחום האנרגיות המתחדשות ואינה מציעה פתרונות אמיתיים לבצורת החשמל", קבע ח"כ אמנון כהן, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, בדיון שנערך לאחרונה בנושא. 
הממשלה התחייבה כזכור ליעדי אנרגיה מתחדשת –  5% מכלל האנרגיה עד לשנת 2014 ו- 10% עד לשנת 2020. עם זאת, עד לסוף שנת 2011 פחות מחצי אחוז מצרכי החשמל של ישראל יוצרו באמצעות אנרגיות מתחדשות.
כהן הוסיף כי למרות  בצורת החשמל, ממשלת ישראל אינה מקדמת מספיק את תחום האנרגיה המתחדשת שהיה אמור לתת מענה לרזרבות החשמל. 
בתגובה אמר שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, כי "בצורת החשמל" הייתה צפויה ולמרות שהוצעו פתרונות היו מערכות ביורוקרטיות שחסמו את הפתרונות. לגבי תחום האנרגיה המתחדשת, אמר לנדאו כי לצערו למרות שממשלת ישראל קבעה יעדים, היא לא קבעה תכנית, רגולציה או תקציב ולכן נותרו כל כך הרבה חסמים. 
עודד אגמון, מרשות החשמל, ציין את החסמים העיקריים העומדים כרגע בפני פרויקטים של אנרגיה מתחדשת: דרישת מינהל מקרקעי ישראל לתשלומים גבוהים, דרישות להיטל השבחה למערכות פוטוולטאיות על ידי הרשויות המקומיות, היעדר סקרי רוח במדינת ישראל והיעדר תמ"א לטורבינות רוח.
בנצי ליברמן, מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, אמר בדיון כי המינהל לא ימנע את הצלחת הפרויקטים. הוא ציין כי כרגע ממתינות 70 תכניות לאישור המנהל, 30 מתוכן נחתמו. כיום משלמים יזמים 75,000 ש"ח לדונם (לצורך מערכת פוטוולטאית) ל- 20 שנה. 


פי.סי.חץ