אושר המשך פעילות של מאגד לטיפול והולכת מים

אושר המשך פעילות של מאגד לטיפול והולכת מים

התקציב המאושר לשנת הפעילות השניה הוא בהיקף 18 מיליון שקלים

ועדת מגנ"ט, בראשות המדען הראשי במשרד התמ"ת ד"ר אלי אופר, אישרה המשך פעילותם של 3 מאגדים, בהיקף תקציב כולל של 55 מיליון שקלים. שלושת המאגדים שאושר המשך פעילותם עוסקים ב: במכונות הדמיה לבקרת תהליכים, הספק (לרכיבים אלקטרוניים), וטיפול והולכת מים.

מאגד מ.י.ם מתמקד בפתרון בעיית היווצרות ביופילם על גבי משטחים של המערכות לטיפול והולכה של מים, כנדבך בהתמודדות עם בעיית המחסור במים באזורים רחבים בעולם. הבעייה באה לידי ביטוי בעיקר במערכות העושות שימוש במקורות מים חלופיים, במיוחד שימוש במים מותפלים (מי ים, מים מליחים) וכן במקורות מים הבנויים על מי מאגרים ומים מושבים (מי ביוב), בהם מתפתחים מיקרואורגניזמים הסותמים את פתחי הסינון והמשאבות, ופוגעים אף בצנרת.
חברי המאגד המשתייכים לתעשיות המים במדינת ישראל, הפעילות בשוק המים העולמי, חברו יחדיו על מנת לפתח טכנולוגיות לחיזוי, בקרה, דיכוי והסרה של ביו-פאולינג.
המאגד סיים את שנת הפעילות הראשונה, בה עיקר המאמץ הושקע בהכנת התשתיות המחקריות בתעשייה ובאקדמיה, כדי שניתן יהיה לטפל בנושא במניפה רחבה של פתרונות, כאשר אלה מתוכם שיסתיימו בהצלחה ישמשו את כלל חברי המאגד.
חברי המאגד הם: מקורות,
GES, עמיעד, ב.ג. פולימרים, תרכובות ברום, נטפים, BPT, אטלנטיום ותה"ל. כפי שנתן לראות, יש כאן תמהיל ייחודי של חברות המפתחות מוצרים בתחומי החומרים, הסינון, ההולכה, ההתפלה, החיטוי וייצור הממברנות, בצד חברות לתכנון והספקת מים.
האקדמיה במאגד כוללת חוקרים ממרבית מוסדות המחקר בארץ, האוניברסיטה העברית, אונ' בר אילן, הטכניון, המכון לחקר ימים ואגמים - מנהלת הכינרת, אונ' בן-גוריון ואונ' ת"א. המחקר האקדמי נותן את ההשלמה הנדרשת לחברות בתחומי הביולוגיה והכימיה, והשת"פ בין האקדמיה לתעשייה הוא קריטי ליכולת המאגד להשיג יעדיו. התקציב המאושר לשנת הפעילות השניה הוא בהיקף 18 מיליון שקלים.

מאגד מגנ"ט הוא התארגנות של חברות תעשייתיות וקבוצות מחקר מהאקדמיה ומגופי מחקר אחרים, הפועלים ביחד לפיתוח טכנולוגיות גנריות שישמשו כאבני בנין לפיתוח מוצרים חדשים בעוד מספר שנים.

 


פי.סי.חץ