סוגרים את השיבר

סוגרים את השיבר

התייעלות בצריכת מים להשקיית גינות ושטחים ציבוריים

זיו חבה
בעקבות החורף השחון החלטנו לייחד כתבה להתייעלות בצריכת המים לגינות ושטחים ציבוריים. חברת “קרן ידע אנרגיה” עוסקת בהתייעלות בצריכת האנרגיה בפרט והמשאבים בכלל. במסגרת הפעילות הענפה שלנו בקיבוצים ורשויות מקומיות וערים שונות זיהינו צורך להסביר למשתמשי המים את חוקי ההתייעלות השיטתית בכדי להגיע למצוינות גם בתחום זה. 
כל ארגון ומשק קיבוצי שמחליט לצמצם את השימוש במים, ויאמץ את האסטרטגיה שתוצג בהמשך, יצליח לחסוך שליש מצריכת המים מבלי לפגוע בחזות הישוב גם בשנה של העדר משקעים. זוהי הזדמנות מהותית שכדאי מאוד לממש. חלק גדול מאוד מהגינות הציבוריות והפרטיות תוכננו ונטעו כאשר עלות המים הייתה שולית. כיום, כאשר מ”ק עולה כ-12 ₪ נדרשים חשיבה מחודשת ותכנון על מנת להתמודד בצורה נכונה עם המחסור במים ועלותם הגבוהה.
ישראל הינה מעצמה עולמית בפיתוח אביזרים חכמים להשקיה. יחד עם זאת, לעיתים הסנדלר הולך יחף, ואפילו בקיבוצים בהם מפעלים לייצור אביזרים החוסכים במים קיים בזבוז בשימוש במים בשטחים הציבוריים.
 
אסטרטגיית ששת השלבים להתייעלות בצריכת המים
 המתודולוגיה מוצגת בצורה של פירמידה המורכבת משישה שלבים. יישום השלבים צריך להתחיל מהבסיס ולטפס למלעלה באופן בו רק אחרי ביצוע שלב נמוך ניתן לעבור לשלב שמעליו. העקרונות פשוטים להבנה וביצוע. הדגש הוא על ביצוע שיטתי, מדידה ובקרה, וניהול נכון של תכנית ההתייעלות.
השקיה רק מה שצריך - ככלל, עצים בוגרים לא צריכים השקיה. הם מצליחים להתקיים ממי הגשמים. טפטפת רגילה מוציאה 3 ליטר בשעה. אם זרקנו צינור באורך מטר ליד עץ בוגר אנחנו מבזבזים 10 ליטר כל שעה. גם מדרכות לא צריכות השקיה. בד”כ לא צומח מהן כלום. יש לכוון את הממטרות כך שישקו צמחים ולא מדרכות, כבישים, או קירות בתים.
השקיה רק מתי שצריך - כוון את מחשב ההשקיה לפי עונות השנה. בחורף מומלץ לסגור את הברז שלפני המחשב על מנת להבטיח שלא יפעל שלא לצורך. באביב ובסתיו השקה רק אם צריך. ניתן להיעזר בבקרי לחות כדי לדעת מתי צריך. השקה בלילה או לפנות בוקר כשאין רוח ואין אידוי.
השקיה רק כמה שצריך - לכל צמח מאפיינים משלו. התאם את הכמות לצורך האמיתי. מומלץ להשתמש במחשב השקייה שקוצב כמות (ליטר/קוב) ולא כזה הקוצב זמן. אנחנו משלמים על כמות המים ולכן היא זו שצריכה להימדד (ולא הזמן). מונה מים למערכות ההשקיה עולה פחות מ 200 ₪. כאשר כל קוב מים עולה מעל 10 שקלים זהו כלי העבודה החשוב ביותר לאחראי על הגינון. מנסיוננו כל גנן שנמדד בצריכת המים מבצע פעילות מהותית להתייעלות. המונה משמש ככלי פיקוח מצויין. חישוב גודל הגינה במטרים מרובעים וקביעת התקן של צריכת מים למטר גינה חיוני ויציג לנו הבדלים של 1:10 בין אזורים שונים באותו הקיבוץ. להרחבה בנושא תמיד נחמד לחזור ליצירתו המופלאה של מאיר אריאל - הדשא של השכן ירוק יותר פשוט להקליד את המשפט לגוגל ומובטחים 5 דקות הנאה לכל מאזין.
פתרונות פאסיביים - כיסוי האדמה ביריעה/טוף/מאלץ’ (או קומבינציה שלהם) מקטינה מאוד את האידוי. כך גם הצללה, כדאי לשתול בצילם של עצים בוגרים. במידה והקרקע חולית/חמרה (אזור החוף והשרון) כדאי להוסיף כ-40 ס”מ אדמה גננית שמונעת חלחול ומסייעת באצירת את המים. כיסוי הטפטפות והצנרת מונעת נזקים של מכרסמים וציפורים למערך ההשקיה.
התייעלות בהשקייה – ישנם צמחים “יעילים” הצורכים פחות מים. מעבר לצמחים עמידים ביובש הצורכים מעט מים יכולה להקטין את השימוש במים במאות אחוזים. חסל / הקטן דשאים. כל מטר מרובע דשא צורך 3 ליטר מים ליום בקיץ. דונם צורך 3 קוב=36 ₪ + מעמ. תכנון גינה בה משולבות אבנים/סלעים/טוף ורחבות דק מביא לחיסכון במים ומקטין את תחזוקת הגינה.
מומלץ להשתמש בציוד יעיל ומתאים (ממטירים/מטזים/טפטוף). מאוד לא כדאי להשקות גינות בהמטרה. תשאלו אותי. היה לי דשא של 300 מ”ר והיום נשאר ממנו 60 מ”ר בלבד. הכל הוחלף בצמחים “יעילים” טוף ורחבות דק. בנוסף, חוסך את עבודת הכיסוח (תחזוקה).
שימוש חוזר במים - שימוש במים אפורים ואיסוף מי גשמים. מפעל בקרית שמונה (40 מעלות בקיץ ומיעוט משקעים) מטפח מדשאה גדולה וגינה המושקים במים שנאספים מהמרזבים בחורף. במבנים רבים בארץ מופעל מיזוג במהלך כל הקיץ. ההתמכרות שלנו למזגנים אינה בריאה ומהווה בזבוז אנרגיה מהותי[על כך כמובן נרחיב בכתבות הבאות] המזגן לוכד את הלחות באויר ומוציא אותה דרך צנרת הניקוז. חשוב לוודא שמים אלו לא הולכים לביוב אלא לשימוש לצרכי גינון. מומלץ לשלט כל גינה שמושקת במי הקונדנס של מערך המיזוג בצורה בולטת לעין.
 
ניהול ובקרה
במקביל לפעילות על בסיס שלבי הפירמידה יש להשקיע בניהול ובקרת תהליך ההתייעלות. כמו שבדיאטה צריך לעלות על המשקל ולתכנן תכנית אימונים, כך גם בתהליך ההתייעלות. יש לעקוב באופן שוטף אחר צריכת המים ולוודא שאין חריגה מהכמות שהוקצבה. כדאי מאוד לבצע מדידה לפי אזורים. ז”א לכל גינה/ראש השקיה יורכב מונה נפרד. במידה שנערכו שינויים כמו החלפת סוג הצמחיה, פתרונות פאסיביים ו/או הקטנת שטח הגינה יש לבצע את ההתאמות הנדרשות.
לתהליך ההתייעלות בהשקיה יש למנות מנהל עליו תוטל האחריות למימוש היעדים. מנהל זה ימדד לפי התוצאות שיושגו.
נשמח מאוד לשמוע על סיפורי הצלחה של ישובים וגננים שכבר צמצמו מהותית את צריכת המים שלהם וכן לקיים דיון על מדדים של צריכת מים למטר מרובע גינה לשנה. הצריכה לגינון הינה כמובן רק חלק מהבעיה נשמח להציג חסכון במים גם בתחומים אחרים, צריכה ביתית, מכבסות, מטבחים, תעשייה וכמובן שימוש חוזר במשאב אליו נקדיש כתבה שלמה.
 
הכותב אחראי על תהליכי התייעלות אנרגטית ומוביל את תחום התעשייה בחברת “קרן ידע אנרגיה”. סיפורי הצלחה, תגובות ושאלות ניתן להפנות לדוא”ל ofer@kerenrg.com


פי.סי.חץ