תביעה ייצוגית נגד ‘’מי הרצליה’’ בגין זיהום הים

תביעה ייצוגית נגד ‘’מי הרצליה’’ בגין זיהום הים

בית המשפט המחוזי בת’’א אישר הגשת תביעה ייצוגית נגד תאגיד המים והביוב ‘’מי הרצליה’’ על הזרמת ביוב לים.

 

את התביעה הגישו שלושה תושבי הרצליה, דב יעקובוביץ’, עומר ביטון ואדם ביטון, באמצעות עו’’ד אלדר אדטו.
הפרשה החלה לפני שלוש שנים, כאשר הודיעה עיריית הרצליה, באמצעות אתר האינטרנט שלה, כי: ‘’הרחצה בים אסורה עד להודעה חדשה בשל זיהום. עדכונים נוספים ימסרו בהמשך’’. המבקשים פנו לנציגי העירייה ואז התבשרו, כי כתוצאה מתקלה במערכת הביוב של העיר, המנוהלת ומטופלת על ידי מי הרצליה בע’’מ, מוזרם כל הביוב של העיר אל הים.
כעבור שבוע הגישו השלושה בקשה לאישור תובענה ייצוגית בסך 27 מיליון שקלים ובה טענו כי השפכים שהוזרמו לים ביום 8.3.13, ולסירוגין במשך מספר ימים, מנעו מהם, כמו גם ממתרחצים, גולשים, שייטים, ספורטאים, חובבי טבע ותושבי המרכז לטייל, להתאמן ולנפוש בחוף הים, הן בשל סגירת החופים והן בשל הריח הנורא שעלה מהים בסמוך להם. המבקשים טענו כי הזרמת השפכים לים מקורה ברשלנות מי הרצליה. 
"מי הרצליה’’ הכחישה כי הוזרם ביוב לים, או כי הים זוהם. לטענתה, במשרד הבריאות החליטו לסגור את החופים על אף שבדיקות המים היו תקינות והדבר אינו באחריותם. לאור טענה זו נקבע כי היועץ המשפטי לממשלה יתייצב להליך ויבהיר את נסיבות סגירת החופים. במהלך הדיון המשפטי העידה אינג’ ולרי פוהורילס, מהנדסת מחוז ת’’א לבריאות הסביבה, שערכה את דו’’ח האירוע מטעם משרד הבריאות, כי  אכן זרם ביוב לים, וכן כי ברגע שנודע על התקלה ועל כך שמוזרם ביוב לים הייתה חובה לסגור את החופים כדי למנוע פגיעה בבריאות המתרחצים.
לאחרונה אישרה השופטת מיכל אגמון-גונן את הבקשה להגשת התביעה הייצוגית, חייבה את תאגיד המים בהוצאת התובעים בסך 25,000 שקלים וקבעה כי כתב ההגנה לתביעה יוגש בתוך 30 יום. 
מהעירייה נמסר: ‘’בית המשפט אישר את התביעה כייצוגית וכלל לא דן בסכום הפיצוי אם בכלל. התאגיד לומד את ההחלטה ושוקל את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו, כמו כן מבקש להדגיש כי כל בדיקות המעבדה במהלך האירוע המדובר, שנערכו ע’’י משרד הבריאות, נמצאו תקינות לחלוטין’’.


פי.סי.חץ