שת”פ בין תאגיד הגיחון ותאגיד המים הגדול ברומניה

שת”פ בין תאגיד הגיחון ותאגיד המים הגדול ברומניה

בסמינר עסקי שהתקיים בהובלת מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והנספח המסחרי בבוקרשט, נחתם חוזה שיתוף פעולה בין התאגיד הרומני הגדול ברומניה - RAJA CONSTANTA לבין תאגיד המים של ירושלים - הגיחון.


כמו כן נחתם חוזה שירותים בין תאגיד RAJA CONTANTA לחברה הישראלית UTILIS.
במסגרת החוזה עם חברת הגיחון, יבקרו משלחות מקצועיות דו-צדדיות בין התאגידים והתאגיד הישראלי יסייע בהכשרת התאגיד הרומני להתמודד עם האתגרים השונים ובראשם הקטנת פחת המים. במסגרת ההסכם בין תאגיד RAJA CONTANTA הרומני לבין UTILIS תסייע החברה הישראלית לתאדי הרומני לזהות דליפות מים תת-קרקעיות באמצעות טכנולוגיות לוויין.
הסמינר התקיים בעיר קונסטנצה שלחופי הים השחור, והוא שיאו של תהליך שנמשך שישה חודשים. במסגרתו ביצעה הנספחות בשיתוף עם Israel NewTech - שבמטה לקידום השקעות במשרד הכלכלה ומכון היצוא, זיהוי של טכנולוגיות רלוונטיות לצורכי התאגיד לרבות טיפול במי שתיה, זיהוי וטיפול בדליפות, חסכון באנרגיה, הגברת יעילות התאגיד ועוד. התאגיד הרומני ביקר בישראל בתחילת חודש אפריל ונפגש עם מספר רב של חברות וכן עם תאגידי המים, מי שיקמה (בית דגן, אזור, אור יהודה, חולון) והגיחון (ירושלים).
כתוצאה מביקור זה הוזמנו לסמינר תשע חברות המתמחות בטכנולוגיות חדשניות בתחומי טיפול מים ושפכים, גילוי ומניעת דליפות, טיפול בביוב וניקוז, שסתומים וציוד מתקדם. בסמינר נכחו מלבד התאגיד המארח גם 12 תאגידים נוספים אשר יחד אחראים על טיפול במי השתייה והשפכים של כמחצית מאוכלוסיית רומניה (כ-8 מיליון איש) וכן חברות רומניות פרטיות בתחום המים.
הנספח המסחרי של משרד הכלכלה ברומניה, מתן ספרן: “כמחצית מאוכלוסיית רומניה איננה מחוברת לתשתיות מים זורמים וטיפול בשפכים. אי לכך, הקצה האיחוד האירופי כ-4 מיליארד יורו לתחום זה עד 2020. 400 מיליוני יורו הוקצו רק לתאגיד RAJA CONSTANTA שהינו התאגיד המוביל ברומניה. חשיפת הטכנולוגיות הישראליות בתחום המים לשוק הרומני באמצעות התאגיד מהווה את שער הכניסה לשוק שהפוטנציאל בו אינסופי. נוכחות מאסיבית כל כך של שחקנים מקומיים גדולים באירוע תביא לדעתי, למינוף הטכנולוגיות של החברות הישראליות גם לתאגידים אחרים”.


פי.סי.חץ