דיוני הוועדה הבינ’’ל למים מושבים נערכו לראשונה בישראל

דיוני הוועדה הבינ’’ל למים מושבים נערכו לראשונה בישראל

מכון התקנים הישראלי אירח לראשונה את ישיבת המליאה של הוועדה הבין-לאומית ISO/TC 282 העוסקת בהשבת מים לחקלאות לשימושים עירוניים ולשימושים בתעשייה.

 


הוועדה, אשר הוקמה בשנת 2013 ביוזמת ישראל ובשותפות עם יפן וסין, הינה היחידה מסוגה שיושב הראש שלה הוא ישראלי - נתי ברק, מנהל הקיימות  בחברת ‘נטפים’. ישיבות הוועדה התקיימו בתל אביב והשתתפו בהן יותר מ-50 מומחים מ-7 מדינות בעולם, נוסף על נציגים רבים מישראל, המשתתפת בכל הדיונים ומעורבת בכל פעילות הוועדה.  
במסגרת הוועדה מובילה ישראל שתי תת-ועדות חשובות: השבת מים להשקיה בחקלאות והשבת מים לשימושים תעשייתיים. יש לציין כי בשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבות שבטיפול בשפכים תעשייתיים שיכולים לזהם את הקרקע וכן מקורות של מי שתייה, כאשר במסגרת ועדה זו יקודמו ויאומצו תקנים להשבת שפכים אלו לשימוש בתעשייה ובתחומים נוספים. 
כמו כן, במסגרת הדיונים שהתקיימו בתל אביב, דנו מומחים מכל העולם בתקנים המצויים בתהליך פיתוח וכן הוצגו נושאי תקינה חדשים. כך לדוגמה, אחד התקנים עוסק בהתאמת ציוד השקיה לאיכות מים מושבים. בין הנושאים החדשים שיידונו: חיטוי מערכות השקיה במים מושבים וטיפול בהן; אפיון צריכת אנרגיה בטיפול בשפכי תעשיה; ודרישות להקמה ולתפעול מתקן פיילוט לשפכי תעשיה.
בהשבת מים, כמו גם בתחומים אחרים, השתתפות ישראל בתקינה הבין לאומית תורמת למיצובה כמדינה משפיעה וקובעת מדיניות וכן כיצרנית וכספקית של מוצרים ושירותים איכותיים. ישראל היא מהמדינות המובילות בטכנולוגיות המים בעולם, ובהשבת מים בפרט. שיעור השבת הקולחים בישראל הוא הגבוה בעולם ועומד כיום על כ-90% מסך השפכים בארץ. ישראל גם מובילה חלק גדול מהתקינה בנושא המים בעולם.
התקינה הבין-לאומית היא אמצעי להגדלת יכולת התחרות והייצוא של התעשייה, כשמעורבות ישראל בקביעת רמת ואיכות תקנים המתאימים לצורכי תעשיית המים הישראלית עוזרים לחדירה מוצלחת לשווקים בעולם ולחיזוק פעילות החברות הישראליות. עד כה פרסמה הוועדה שלושה תקנים העוסקים בהשבת מים להשקיה חקלאית, כשהתקן הרביעי בסדרה יפורסם בחודשים הקרובים. תקנים אלו משמשים כבסיס לתקינה ולרגולציה בצרפת ובספרד, גם האיחוד האירופי מסתמך עליהם לעדכון הרגולציה האירופית. תקנים אלו יעודדו ויקדמו את הייצוא של מדינת ישראל בתחום ההשקייה ומוצריה.


פי.סי.חץ