רוב הח”כים דורשים את ביטולם של תאגידי המים

רוב הח”כים דורשים את ביטולם של תאגידי המים

סגן שר הבינוי והשיכון, ח”כ ג’קי לוי, אמר כי “התאגידים נולדו בחטא וצריכים להתבטל, צמצומם לא יפתור את הבעיה רק יחריף אותה”

 

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח”כ דוד ביטן, החלה לדון בשתי הצעות לתיקון חוק תאגידי המים והביוב, על מנת לצמצם את מספרם. הצעות החוק של ח”כ איציק שמולי, עליה חתומים גם ח”כ יואב קיש, ח”כ ענת ברקו, ח”כ אמיר אוחנה וח”כ אברהם נגוסה, וכן זו של ח”כ אורן חזן, מבקשות לצמצם את מספר תאגידי המים ל-11 תאגידים אזוריים. במהלך הישיבה הסוערת דרשו רוב חברי הכנסת לסגור את תאגידי המים.
ח”כ שמולי אמר כי הצעת החוק המקורית דיברה על כך שהעיריות יקלטו בחזרה את ניהול משק המים ויעשו זאת במשק כספי סגור, אולם ההסכמה עם ועדת השרים לחקיקה הייתה לצמצם את מספר התאגידים ל-11. שמולי הוסיף כי הוא היה מעדיף להחזיר את הניהול לרשויות המקומיות. ח”כ אורן חזן אמר כי הגיעו מים עד נפש והוסיף: “מראש הממשלה ועד אחרון חברי הכנסת כולם מבינים שצריך לטפל בבעיה ולבטל את התאגידים, ולא רק בגלל מחירי המים”.
סגן השר להגנת הסביבה, ח”כ ירון מזוז, אמר כי “צריך לבטל את קרטל המים בישראל”. אמירתו עוררה סערה ויו”ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, שאמנם תומך בביטול התאגידים, ביקש להזכיר לסגן השר מזוז כי מי שקיבל את ההחלטה להקים את התאגידים היו חברי הכנסת. “אני שמח שאחרי 4 שנים של דיונים סוף כל סוף התפכחתם”, אמר ביבס. סגן השר מזוז הגיב: “אנחנו קיבלנו ואנחנו גם נבטל את ההחלטה, התאגידים מושחתים”. ביבס הודה כי הרשויות לא התנהלו נכון בעבר בטיפול במשק המים, אך אמר כי מאז הן התייעלו, וקרא לסגור את התאגידים ולקלוט את העובדים בחזרה ברשויות המקומיות. “את כל החיסכון נשקיע בחזרה בתושבים”, אמר.
סגן שר הבינוי והשיכון, ח”כ ג’קי לוי, הוסיף כי “התאגידים נולדו בחטא וצריכים להתבטל, צמצומם לא יפתור את הבעיה רק יחריף אותה”. יו”ר תאגיד עין אפק, רזיאל אחרק, התפרץ ואמר כי מדובר בפופוליזם והיו”ר ביטן הוציא אותו מהאולם. ח”כ אברהם נגוסה אמר כי סגירת התאגידים אינה מעשית מאחר והממשלה מתנגדת, לכן הוצעה הפשרה של צמצום מספרם. 
ח”כ יואב קיש אמר כי “חשוב להוריד את מחיר המים, נעשה מה שטוב לאזרח, באחריות ציבורית. לא יעזור למשרד האוצר, הכנסת היא זו שתחליט”. ח”כ חזן אמר בתגובה כי הוא מקווה שח”כ קיש לא יחזור בו. 
ח”כ יעקב אשר אמר מנגד כי יש מקומות שבהם התאגיד עשה טוב לעיריות, ויש מקומות שלא. הוא הוסיף כי מחירי המים לא עלו בגלל התאגידים וכי זה בלוף שמוכרים לציבור כבר שנים, אך לתאגידים אין סמכות לקבוע את המחיר.
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי אם רוצים לעשות שינוי אמיתי בנושא המים צריך לפרק את רשות המים, שהיא “הרגולטור שאי אפשר להשתלט עליו”. הוא טען כי צמצום מספר התאגידים הוא מהלך של רשות המים, שרוצה שהתאגידים היעילים יפצו על ההפסדים בתאגידים הלא יעילים.
היו”ר ביטן אמר כי הוא נגד צמצום מספר התאגידים ל-11 מאחר ומדובר בהלאמה של משק המים. הוא הוסיף: “עוד נפתיע פה בדיונים, אבל צריך לשבת קודם עם משרדי הממשלה”. ביבס הגיב על כך ואמר: “אם זה 11 תאגידים או להפיל את הממשלה אז עדיף להפיל את הממשלה”. היו”ר ביטן הוסיף וציין כי מדובר בהצעות חוק פרטיות שהממשלה לא יכולה למשוך. “הפעם היא נתפסה ברשת שלנו ואנחנו יכולים לעשות את התיקונים כל עוד היוזמים לא ימשכו את החוק. זה לא יקרה ביום אחד אבל נגיע למסקנות הנכונות”, אמר.
ממלא מקום יו”ר פורום המנכ”לים של תאגידי המים, ד”ר אחמד חיג’אזי, אמר כי התאגידים לא מתנגדים להורדת מחירי המים וכי מדובר בהחלטת ממשלה. הוא הוסיף: “הרשות היעילה והאפקטיבית ביותר שקמה במדינה זה תאגידי המים. דמנו נשפך”. המנהל בפועל של רשות המים, משה גרזי, אמר כי משק המים הישראלי הוא המוביל בעולם בכל התחומים. הוא טען כי לפני הקמת התאגידים עמד פחת המים על כ-25% - שמשמעותו כמו מתקן התפלה אחד בשווי מיליארד שקל”. היו”ר ביטן סיכם את הישיבה ואמר כי הוועדה תמשיך בדיונים לאחר הפגרה ותשמע את כל הצדדים הנוגעים בדבר בטרם קבלת ההחלטה.


פי.סי.חץ