הולכים על המים

הולכים על המים

אלפי מבקרים ועשרות עסקאות שמו את ישראל במרכז תעשיית המים העולמית בכנס ותערוכת WATEC ISRAEL 2017

 

בתחילת ספטמבר נערך האירוע הבינלאומי הגדול ביותר בישראל לטכנולוגיות מים, WATEC ISRAEL 2017 התערוכה והכנס של תעשיית המים, טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת. אלפי אורחים, משלחות, שרים וראשי ערים מכל העולם, נטלו חלק באירוע, הנחשב לחלון הראווה של תעשיית המים הישראלית שגלגלה כ-2.1 מיליארד דולר ב-2016.
במסגרת WATEC ISRAEL 2017 נחתמו הסכמים מסקרנים בעולם טכנולוגיות המים בין חברות ותאגידים זרים לחברות ישראליות וגם נרשמו כמה שיתופי פעולה חדשים בין חברות ישראליות מובילות בתחום. בין ההסכמים הבולטים ניתן למצוא הסכם שנחתם בין ראש עיריית שיקגו, רם עמנואל ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, הכולל שיתוף פעולה בתחום טכנולוגיות המים, שיאפשר לחברות ישראליות להשתתף בפרויקטים שונים בתחום המים המתבצעים בשיקגו. כמו כן, חתמו עמנואל והעיר שיקגו, על הסכמים נוספים בנושא עם חברת המים הלאומית "מקורות" ועל הסכם מחקר משותף עם אוניברסיטת בן גוריון, זאת כחלק מהאסטרטגיה של העיר שבשנת 2016 הקימה פרויקט מקיף בתחום, שמטרתו למצב את העיר כמרכז עולמי בתחום הטיפול במים.  
הסכם נוסף שנחתם הוא של תאגיד המים EYDAP (Athens Water and Wastewater utility) וחברת קנדו שירותי סביבה, המספקת פתרונות חדשניים בתחום ניהול שפכי התעשייה. ההסכם, שנחתם בנוכחות סגן השר במשרד להגנת הסביבה היווני סוקרטס פאמלוס ושר הכלכלה הישראלי אלי כהן, כולל שיתוף פעולה בתחום ניהול פתרונות חדשניים ביוון יחד עם INSTASOFT, חברת פתרונות ושירותי IT, שמטרתו שיתוף פעולה לביצוע פיילוט המיועד להפחתת אירועי זיהום בשפכי התעשייה. 
יצוין כי שוק המים העולמי נאמד ב-600 מיליארד דולר לשנה, וצפוי לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות. מצב משק המים העולמי בכי רע. לפי התחזיות של האו"ם, ארגון המים העולמי והבנק העולמי, אנו צפויים להגיע למשבר חמור תוך 20 שנה. לפי תסריט קודר זה 66% מאוכלוסיית העולם תסבול ממחסור חמור במים, מדינות מתפתחות ומפותחות כאחד.
כחלק משיתוף הפעולה האסטרטגי בין הבנק העולמי למשרד הכלכלה, הגישו במסגרת האירוע, נציגים מהבנק העולמי, דו"ח לבכירי משק המים בישראל, הקובע כי התנהלותה של מדינת ישראל אל מול משבר המים שפקד אותה, התמודדותה עם אופייה המדברי ובעיות המים החמורות, ויציאתה לעצמאות בתחום המים, ראויה לציון לשבח ולדוגמא עבור מדינות נוספות בעולם. בין מגוון הפרויקטים עליהם נכתב בדו"ח צוין פרויקט ההתפלה בישראל ששינה את שוק המים והתלות במשקעים ובמקורות מים טבעיים, העובדה שיותר מ-87% ממי השפכים המטופלים מושבים לחקלאות והם מהווים כחצי מכמות המים המגיעה לחקלאות בישראל וכך מצטמצמת התלות של החקלאים בגשמים. באספקט הכלכלי הושם הדגש על המהפכה המרשימה של השנים האחרונות, הייחודית לישראל, במסגרתה משק המים בישראל הוא משק כלכלי סגור, לפיכך אין צורך בגבייה נוספת או נפרדת לענף המים. כמו כן תאגידי המים מפוקחים ובבעלות העיריות.


פי.סי.חץ