סיכוי להפסקות מים בקרוב

סיכוי להפסקות מים בקרוב

ייבוש גינות או היטל מחסור - אלו שתי החלופות אותן הציג לאחרונה פרופ' אורי שני, מנכ"ל רשות המים, בפני ועדת הכלכלה של הכנסת לצורך פתרון המחסור במים. שר התשתיות, עוזי לנדאו, הכריע כבר בסוגייה מבחינתו, והכריז כי יוטל היטל מחסור.
פרופ' שני הוסיף כי הפגיעה בחקלאות נוראית. "הורדנו 120 מיליון מטרים מעוקבים מאז שנת 2007 ועד 2009. ההורדה היא שוות-ערך לצריכת מים ביותר מ-100 ישובים", אמר. "אם לא נצליח לחסוך 60 קוב מים השנה יש סיכוי להפסקות מים ביישובים".
פרופ' דן מזסלבסקי, נציב המים לשעבר, טען כי יש 100 מיליון מטרים מעוקבים של מים אשר "הולכים לאיבוד" כי המים מתאדים מהמאגרים. בנוסף, טען מזסלבסקי כי יישום של שיטה שפותחה היה מאפשר להוסיף עשרות אחוזים לגשם.
ח"כ אלי אפללו (קדימה) טען בוועדה כי ההיטל נועד כדי לכסות על מחסור בתקציב המדינה.
ח"כ דב חנין (חד"ש) התלונן כי כל צעד שנעשה הוא צעד למחצה. "מפחידים את הציבור אך לא מעמידים לו הצעות לפתרון כיצד ניתן בפועל לחסוך במים".
ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) אמר כי ההיטל הכרחי והוא בירך על כך שסוף סוף מוצגת תוכנית לחיסכון במים הכוללת דרכים לביצועה.
הוועדה קראה בתום הדיון לבחון מחדש את המדרגות שנקבעו לצריכת מים, וציינה כי יש לקבוע האם הצריכה שנקבעה היא ריאלית והאם אכן תתרום לחיסכון במים במגזר הביתי או שמא היטל המחסור יהיה מס נוסף, כפי שטענו חברי הכנסת. הוועדה קראה גם לבחון את הדרכים ליישום הגבייה של היטלי המחסור.


פי.סי.חץ