המהפכה הירוקה

המהפכה הירוקה

החידושים הכי לוהטים וירוקים נחשפו בתערוכת CLEANTECH 2013

אבי אובליגנהרץ
התדלדלות משאבי הטבע, מקורות המים ומאגרי הנפט; המחסור העולמי באנרגיה; ההתחממות הגלובלית והזיהום הסביבתי, הפכו את תעשיית הקלינטק לאחד ממנועי הצמיחה המרכזיים בכלכלה של המאה ה-21. 
השוק העולמי שנאמד במאות מיליארדי דולרים מצוי בתנופה מתמדת ואת הביטוי לכך ניתן היה לחוש מקרוב ב-CLEANTECH 2013, התערוכה הבינלאומית השנתית לטכנולוגיות מים, התייעלות אנרגטית, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, מחזור ותחבורה ירוקה שנערכה בחודש שעבר בגני התערוכה ע"י קבוצת משוב. להלן מקבץ נבחר של המציגים בתערוכה ה-17.  
SunCoolant משמשת כנציגה של החברה הגרמנית Krinner שפיתחה פטנט ייחודי לעיגון וביסוס מבנים כתחליף לחפירה, בטון וזיוון. מדובר בבורג ביסוס לקרקע המשמש לדברי מנהל השיווק שמואל זוסמן לתחומים רבים: בניה קלה מעץ, מבנים, סככות, דקים, שלטי פרסום והכוונה בערים ובכבישים, גידור ותיחום שטחים, ריהוט חוצות, מגרשי משחקים, אולמות, חממות, קונטיינרים וקראווילות, ומערכות סולאריות. המוצר שנמכר ב-70 מדינות כיום, ניתן להתקנה מיידית ולשימוש חוזר, נחשב למוצר ירוק היות והוא מונע את הרס סביבת העבודה כיוון שאינו מצריך שימוש בטרקטורים, חפירות וכדומה כמקובל בבנייה הסטנדרטית.מ.יל.א. פרומברג
עוסקת בייצור מערכות חסכון חשמל ואלקטרוניקה. החברה מתמחה בפיתוח מערכות בקרה אלקטרוניות לחסכון בחשמל, "חסכונית", המתחברת לכל סוגי מערכות מיזוג האוויר והתאורה. הבעלים, משה פרומברג, אומר כי החברה הוותיקה מפתחת בימים אלה מתקן שקע- תקע המוריד את צריכת החשמל של מכונת הכביסה או המזגן בכ-50% בעת ההפעלה. בנוסף, מפתחת החברה כעת מתקני מים חמים וקרים כדוגמת תמי 4 המיועדים למוסדות ומשרדים ממשלתיים ואשר חסכוניים בחשמל. לטענת פרומברג מתקן של תמי 4 צורך 2 קילווואט חשמל בשעה, צריכה שעלותה כ-1000 שקל בשנה ואילו עלות החשמל של המתקן החדש תעמוד על כ-300 שקל, חסכון של 70 אחוז כאשר החזר ההשקעה יהיה ששה חודשים בלבד!
גרינטופס אנרגיה
היא חברת הייעול האנרגטי של קבוצת גרינטופס, מהמובילות בישראל בתחום האנרגיה החלופית. החברה עוסקת ביבוא, שיווק, מכירה ושירות למוצרי איכות בתחומי ההתייעלות האנרגטית. בנוסף, גרינטופס אנרגיה עורכת פרויקטי התייעלות אנרגטית וסקרי אנרגיה במודלESCO  או קבלני. המנכ"ל, רן רוזנצוייג, ציין כי שם המשחק הוא יחסי עלות/תועלת/איכות ולכן בחרה גרינטופס אנרגיה "להתמקד במוצרים שיספקו ללקוחות שלנו את התמורה הגבוהה ביותר עבור כספם, אם בחיסכון ואם באיכות ובשירות". בתערוכה הושם הדגש על intuition של חברת 2 save energy האנגלית, מערכת ניטור חשמל המאפשרת לבעל העסק לראות את קצב צריכת האנרגיה בזמן אמת בין אם הוא בעסק או מחוץ לו דרך כל סלולארי, לראות את צריכת הלילה של העסק ולהורידה למינימום, לפקח על העובדים גם כשאינו נמצא ולקבל התראות על צריכות חריגות – כל זאת בעלות של פחות מאלפיים ₪. "זוהי מערכת חובה לכל עסק עם חשבון חשמל מעל 30,000 ₪ בשנה – ניתן לחסוך עד 10% מהצריכה בעזרת מערכת מסוג זה כך שהעלות מוחזרת עוד באותה השנה", מבהיר רוזנצוייג. בנוסף, הציגה החברה גלאי נוכחות של זובלין השוויצרית, המצויד בממסר המתחבר ישירות למערכות המיזוג והתאורה של בית העסק, ומערכת P3E, מערכת ניטור וניהול אנרגיה חכמה לארגונים בינוניים-גדולים – בעיקר לתחום הקמעונאות, משרדים ותעשיה קלה, תוצרת פנורמיק פאואר מכפר סבא.
ארבל מערכות
היא הנציגה הבלעדית של חברתD’Alessandro Termomeccanica   מאיטליה, המובילה באירופה בייצור ופיתוח תנורי ביומס למגזר התעשייתי, החקלאי, המוסדי והפרטי. החברה ממצפה הילה הציגה בתערוכה תנורים המחממים מים ואוויר על ידי הבערת דלק אורגני מן הצומח: גפת וחרצני זיתים, גזם חקלאי ועירוני מרוסק, בולי וגזירי עץ, נסורת עצים, קליפות שקדים, קש וחציר מקוצץ, פסולות מעובדות ממכונים לטיפול בשפכים עירוניים ועוד. המנכ"ל, דורון ארבל, מסר כי מדובר במגוון רחב של תנורים בהספקים של מ- 20 –2000 קילוואט בעלי מערכת הצתה אלקטרונית או בלעדיה, עם אפשרות למערכות ניקוי פנאומטי ופינוי אוטומטי של האפר מתא הבעירה. התנורים מצריכים טיפול שוטף נמוך המסתכם במספר דקות ביום (משתנה בהתאם לסוג התנור וסוג חומר הבעירה). התנורים משמשים במגזר הפרטי כתחליף לתנורי סולר ונפט במערכות הסקה מרכזית ביתית; במגזר החקלאי לחימום לולי אפרוחים, בתי בד, חוות לגידול דגי נוי ועוד; ואילו במגזר התעשייתי ניתן להפיק מים חמים לתהליכי ייצור וכן אוויר חם לחימום אולמות ייצור. לדבריו, תנורי החברה עומדים בכל התקנים האירופאים המחמירים. ריח עשן התנורים הוא כשל קמין עצים ביתי רגיל, ברוב חומרי הבערה. זמן החזר ההשקעה מתקצר ככל שמחירי האנרגיה הקונבנציונאלית בעולם עולים. רבים מלקוחות 'ארבל'  נהנים מחסכון נוסף, של עלויות פינוי פסולת, הנובע משימוש בתוצרי הלוואי של הייצור במפעלם כחומר בעירה להפעלת התנור. יש לציין כי החברה משווקת גם מערכות לבדיקת התאמת חומרים אורגניים נוספים למגוון התנורים המוצע.CES
הינה יצרנית לוחות חשמל ממוחשבים וספקית פתרונות לייעול וניהול חכם של אנרגיה חשמלית. מוצרי החברה, שעומדים בכל התקנים המחמירים,  מיועדים למגזר הציבורי-לאומי, לשוק הצריכה העסקית וכן לשוק הצריכה הביתית. הפתרונות מבוססים על טכנולוגיה המאפשרת מיתוג עומסי חשמל באמצעות לוחות חשמל ממוחשבים, המהווים חלופה מתקדמת ללוחות החשמל הקיימים, שילוב של מקורות חשמל חיצוניים על רשת החשמל הציבורית, שליטה מרחוק על לוח החשמל וניטור הצריכה. "הפתרונות שלנו מאפשרים ללקוח ניטור ושליטה מלאה בכל המעגלים, הגנות על מכשירי החשמל מפני נחשולי מתח, ברקים וכדומה ואף עושים ניהול פאזות, כלומר, ניהול מקורות האנרגיה. למעשה, הלוח שלנו בוחר את מקור האנרגיה הזמין והזול ביותר במערכת והופך בכך את המערכת לירוקה בכך שהוא מנצל מקורות אנרגיה חלופיים תוך הורדת רמת הפליטות וזיהום האוויר ואספקת נתוני צריכה בזמן אמת ללקוח", מעיד המנכ"ל, לופו ויטנר.גרין פאוור סולושנס
מתמחה בהתייעלות אנרגטית ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות להפחתת חשבון החשמל. לחברה 3 משפחות מוצרים ובתערוכה הנוכחית הובלט ה- .Green OS מדובר במערכת אוטומטית לחלוטין המיועדת לתת שירות זול, מהיר ויעיל בהקטנת צריכת החשמל ל-ESCO's וללקוחותיהם. לב המערכת לדברי המנכ"ל, עמית אפללו, הנו אלגוריתם שפותח בחברה וערוך לייעול פעולת מערכת מיזוג האוויר הצורכת כמחצית מצריכת האנרגיה הכללית של כל מבנה, כך שניתן להפחית את חשבון החשמל בין 10 ל-40 אחוז. אפללו מדגיש כי המערכת מאפשרת שליטה על מערכות החימום והקירור בארגון באמצעות הטלפון החכם, וכי מדובר במערכת פשוטה להתקנה ולתפעול שאינה מצריכה ידע מיוחד. בנוסף, המערכת המיועדת לעסקים שחשבון החשמל שלהם מעל 10,000 שקל בחודש, שומרת על רמת הביצועים ואפילו משפרת אותם החזר ההשקעה הנו קצר ביותר: חודש אחד בלבד כאשר המערכת ניתנת כשירות ובמחיר אחיד ללקוח הסופי.

C.Q.M
מתמחה בפיתוח, ייצור והתקנת מערכות לטיפול במים, במעגל סגור ופתוח, מערכות המטפלות באבנית ומערכות המטפלות בחיידק הליגיונלה. המערכות לטיפול במים חוסכות באנרגיה ומייתרות את השימוש בכימיקאלים במערכות קירור מובלות על גבי מים. המערכות לפינוי אבנית מתוך המים פועלות באמצעות אלקטרוליזה של המים ובנוסף מחטאות את המים במגדלי קירור ובמעגלים סגורים כנגד בקטריות, אצות וכדומה. הלגיונלה נחשב לאחד החיידקים המסוכנים בעולמנו. המערכת, שפיתחה החברה לטיפול בחיידק הסורר, פועלת לדברי המנכ"ל, צבי לבני, בשיטה של יצירת כלור ועוד מספר מחמצנים חזקים אחרים באמצעות אלקטרוליזה של המים. עד היום התקינה C.Q.M את המערכת החשובה ב-20 אתרים של מקורות, מרכזים רפואיים באוסטריה ובמספר רב של מערכות ואתרי קירור בארץ ובעולם. ג.ו. קרור
מתמחה בתחזוקה ושימור מתקני קירור תעשייתיים ומסחריים תוך דגש על התייעלות אנרגטית. המנכ"ל, ויאצסלב גרויסמן, מציין שהחברה שקמה בשנת 2000, פיתחה שיטה ייחודית בשם ארבעת השלבים לאפיון יסודי של כל מערכת קירור: 1) דיאגנוסטיקה למערכות - אבחון מערכות מורכבות, איתור בעיות והצגת מספר פתרונות המאפשרים ללקוח לבחור במהלך המתאים ביותר - בהתאם לתקציב, דרישות הייצור ולוח הזמנים. 2) פתרונות בשטח - על ידי טכנאים מנוסים שהוכשרו על ידי החברה לאבחון, תיקון ושדרוג מערכות מורכבות, תוך התחייבות למתן פתרון אפקטיבי בשטח. 3) שדרוג ואופטימיזציה - לאחר טיפול בבעיות הקריטיות בשטח, גיבוש תכנית שדרוג מקפת, לטובת ייעול ושיפור ביצועי המערכות. 4) תחזוקה ושימור - מניעת תקלות בהמשך באמצעות שירותי תחזוקה ושימור מקצועיים לייעול כוח התפוקה במערכות ותיקות וחדשות כאחד, מניעת מפגעי בלאי ושחיקה ואיתור מבעוד מועד של תקלות סמויות העלולות לפגום ברצף העבודה. "אנחנו מלווים את הלקוח לאורך כל ארבעת השלבים ומפשטים את התהליך תוך הקפדה על רמת שירות וסטנדרטים גבוהים שאינם מוכרים בארץ", מתחייב גרויסמן. חוג הלקוחות של החברה מורכב ממפעלי מזון מובילים, מלון הילטון תל אביב, חברת הסעדה, תמ"מ ועוד.טאפ סטופ החסכן החכם
הינה חברת בת של חברת גורי מים והוקמה בתחילת שנת 2012 על ידי גורי ענבי. גורי עוסק בענף המים משנת 1989. טאפ סטופ הינה שותפה עסקית של  GabiH2o Ltd (אנגליה), יבואנית  בלעדית של המוצרים האיכותיים שלNiagara Conservation (ארה"ב) ומשווקת מערכות סינון והשבחת מים מתקדמות של חברת עמיעד (ישראל),  ושל T-Safe Tandrup Water Solutions (דנמרק). החברה ממושב שדה צבי משווקת מגוון רחב של מוצרים איכותיים ופתרונות יעילים לחסכון במים, מערכות מתקדמות וחסכוניות לסינון והשבחת מים למגזר הביתי, תעשייתי ומסחרי כאחד. הכוונה היא לפתרונות סינון, התפלה, טיפול בשפכים ומגדלי קירור. חוג הלקוחות של החברה מונה בין השאר את אינטל, אלביט, קוקה קולה ומפעלי ים המלח.


הזדמנויות עסקיות בינלאומיות

א.מ. מעגל שיווק ופיתוח עסקי עוסקת במיזוגים ורכישות, יעוץ ופיתוח עסקי, גיוס משקיעים, הזדמנויות עסקיות והדרכות. לדברי מנכ"ל החברה, אינג' אשר אמדו, תערוכת קלינטק היוותה כר פורה לביקושים, הצעות והזדמנויות העסקיות מישראל ומחו"ל. להלן חלק מהן:
1. חברה ישראלית אשר פיתחה מערכת לבדיקת איכות המים בצורה אלקטרונית (לא כימית). המוצר מתאים לגידולים חקלאיים, מערכות ביו- דיזל, אגמים, מערכות מים פתוחות, כמו גידול דגים ועוד. לחברה יש אב טיפוס עובד, גובה ההשקעה הנדרש לסיום הפרויקט עומד על 1 מיליון דולר.
2. חברה ישראלית צעירה אשר פיתחה מערכת ייחודית ומהפכנית (בעלת פטנט עולמי) לשיפור נצילות קולטי שמש סולאריים מותקנים להפקת חשמל. המערכת מתאימה לשדות סולריים קיימים. המוצר מדור 3 הסתיים והראה תוספת נצילות של 21%. על סמך תוצאות הניסוי בוצע תכנון על ידי מומחה אופטיקה  של דור 4  אשר צפוי להשיג תוספת נצילות של 30%. החברה מעוניינת בהשקעה בגובה 2-3 מיליון שקל.
3. יזם צעיר אשר פיתח טורבינת רוח מחומרים מרוכבים (בעלת פטנט). להמשך הפיתוח והתחלת הניסויים דרוש משקיע בגובה 200-300 אלף₪.
4. משקיע מארה"ב מעוניין לרכוש / להשקיע במפעלים ישראליים בתחומי תעשיות האלקטרוניקה, מתכת, מכונות, פלסטיק (מפעלים ריווחים בעלי פוטנציאל התרחבות).
5. חברה העוסקת בתחום גידול אצות להפקה וניצול שמנים ותוספי מזון. להקמת מפעל דרוש משקיע בגובה 5.5 מיליון דולר.
6. חברה ישראלית מעוניינת להשקיע בחברות או פיתוחים ישראליים מניבים. גובה ההשקעה עד
1 מיליון ₪. 
לפרטים נוספים על  הזדמנויות עסקיות נוספות ובכלל: 052-2995000
amados@netvision.net.i


פי.סי.חץ