פרס ראשון לתיכוניסטית על מחקרה בנושא עליית המפלס בים המלח

פרס ראשון לתיכוניסטית על מחקרה בנושא עליית המפלס בים המלח

זיכה אותה במענק כספי ומלגת לימודים לשנתה הראשונה באוניברסיטת בן-גוריון

מחקרה של ענווה טיאר, תלמידת בית הספר התיכון מעלה שחרות ביוטבתה, בנושא "עליית המפלס בבריכה 5 בים המלח והדרכים הראויות לפתרונה", זכה בפרס הראשון בתחרות הארצית של עבודות גמר וחקר בנושאי סביבה וקיימות לשנת תשע"ג, שנערכה בימים אלה מטעם "קמפוס ירוק" באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקרה, בהנחייתו של ד"ר חנן גינת ממרכז מדע ים המלח והערבה, זיכה אותה במענק כספי ומלגת לימודים לשנתה הראשונה באוניברסיטת בן-גוריון.
מטרת התחרות הארצית שנערכה השנה, לראשונה, ביוזמת ועדת חינוך וקהילה של "קמפוס ירוק" באוניברסיטת בן-גוריון, הינה לעודד תלמידי תיכון המגישים עבודות גמר או חקר בנושאי סביבה וקיימות. התחרות נערכה בשיתוף משרד החינוך (ד"ר אירית שדה), מרכז מדע ים המלח (ד"ר נעה אבני) והמשרד להגנת הסביבה (ד"ר רננה אילן). לתחרות הוגשו עשרות עבודות מבתי ספר תיכוניים מכל הארץ ולשלב הסופי הגיעו כעשרים עבודות (מחציתן גמר ומחציתן חקר). ענווה טייאר קבלה את הפרס מידי ד"ר מידד קיסינג'ר, מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטה, העומד בראש ועדת חינוך וקהילה של 'קמפוס ירוק' וד"ר שמרית ממן-תירוש, מנהלת מיזם 'קמפוס ירוק'.
עבודתה של ענווה טיאר עוסקת בבחינת פתרונות לבעיית ההצפה של מלונות עין בוקק ועין זוהר בשל עליית מפלס המים בבריכה מספר 5 באגן הדרומי של ים המלח. בריכה זו שגודלה כ 80 קמ"ר מתופעלת על ידי מפעלי ים המלח. בבריכה שוקעים מלחים בקצב של כ-20 ס"מ מידי שנה, שגורמים לעליית מפלס המים ומסכנים את המלונות והתשתיות הקרובים לקו החוף. מטרתו של מחקר זה לבחון באמצעות ראיונות, עבודת שדה ועבודת מעבדה את הפתרונות המוצעים להסרת האיום. 
לשם כך נבדקו שלוש חלופות: א. חלופת הלגונה - חלוקת הבריכה לשני חלקים לטובת שימור המפלס. ב. חלופת העתקת המלונות - בחלופה זו יועתקו 6 המלונות נמצאים בסכנת הצפה למתחם חדש. ג. חלופת הקציר המלא - בחלופה זו "ייקצר" המלח השוקע על קרקעית הבריכה על  ידי דוברות ויועבר להטמנה בעזרת מסוע לאגן הצפוני של ים המלח.
במחקר זה מוצגים היתרונות והחסרונות המרכזיים של כל אחת מהחלופות. כמו כן נבחנו בפרוט ההשלכות הסביבתיות של השלבים השונים של קציר המלח, שעל ביצועו החליטה הממשלה לפני כשנה: קציר המלח על ידי דוברות ימיות קוצרות • העברת המלח כתרחיף לצידה של בריכה • יבוש המלח והעמסתו על המסוע  • העברת המלח על ידי המסוע לאגן הצפוני של ים המלח • שיקוע והטמנה של המלח בים על ידי דוברות שופכות. בשנת 2018 הקציר צריך לעבוד במתכונת סדירה של הסרת מטר בכל נקודה בבריכה 5 פעם ב-5 שנים. 
 


פי.סי.חץ