אוניברסיטאות שיקגו ובן-גוריון בנגב יפתחו מקורות מים חדשניים לשתיה

אוניברסיטאות שיקגו ובן-גוריון בנגב יפתחו מקורות מים חדשניים לשתיה

שתי האוניברסיטאות התכנסו יחדיו ומשתמשות במדע על מנת למצוא פתרון טכנולוגי למצוקת העולם

"העולם סובל ממצוקת מים והיום אנו יודעים כי מים אינם רק פרי הבריאה אלא תוצר של מדע. שתי האוניברסיטאות התכנסו יחדיו ומשתמשות במדע על מנת למצוא פתרון טכנולוגי למצוקת העולם. אני בטוח כי שתי האוניברסיטאות יתרמו באמצעות פרויקט זה לאנושות כולה ולדור העתיד", אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, בטקס חתימה על שיתוף פעולה מחקרי בין אוניברסיטת שיקגו ואוניברסיטת בן-גוריון לקידום ופיתוח טכנולוגיות חדשניות להפקת מים זכים לשתיה. 
בטקס החתימה על ההסכם השתתפו גם ראש עיריית שיקגו - רם עמנואל, נשיא אוניברסיטת שיקגו - פרופ' רוברט זימר, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב - פרופ' רבקה כרמי וחוקרים מובילים בתחום זה. הפרויקטים המשותפים יחקרו פתרונות חדשניים במכלול של אנרגיות מים, פיתוח דרכים יעילות נוספות לשימוש במים ושימוש באנרגיה על מנת לספק ולטפל במים נקיים.
ההסכם בין שתי האוניברסיטאות כולל מימון של סדרת שיתופי פעולה מאתגרים בהקשר לגילויים האחרונים בתחום הננוטכנולוגיה, על מנת לייצר חומרים ותהליכים חדשים להפקת מים זכים לשתיה, שופעים יותר ויקרים פחות, עד שנת 2020.
אוניברסיטת שיקגו מביאה לפרויקט זה שני שותפים מחקריים רבי עוצמה המחויבים למחקר של מים זכים. המכון הלאומי ארגון בלמונט, שבאילינוי והמעבדה לביולוגיה ימית בוודס הול שבמסצ'וסטס. "אנחנו מרגישים שזה מאד חשוב לחבר חוקרים מובילים יחדיו על מנת להתמסר להתמודדות עם אתגרי מקורות מים שנמצאים ברחבי העולם, אשר יהפכו יותר אקוטיים עם הזמן", אמר פרופ' זימר, נשיא אוניברסיטת שיקגו, "אתגרי הטיהור שלנו באזורי האגמים הגדולים כיום הינם שונים ממחסורי המים שעמם מתמודדים העמיתים שלנו באוניברסיטת בן-גוריון, אולם הניסיון המשולב שלנו יהווה נכס עצום בהפיכת טכנולוגיות קיימות לפתרונות חדשניים, אשר יהיו להן השלכות יישומיים הרבה מעבר להיבטים מקומיים".
הגל הראשון של הצעות המחקר המשותפות לשתי האוניברסיטאות כולל ייצור חומרים חדשים שיותאמו להסרת חומרים מזהמים, חיידקים, וירוסים ומלחים ממים לשתיה בחלקיק של עלות מעלות הטכנולוגיות הקיימות כיום; הנדסה ביולוגית שתסייע למכניזם של הצמחיה לשרוד יותר בתקופת בצורת; ופולימרים שעשויים לשנות את אופן ההישמרות של המים המליחים בחקלאות. 
 


פי.סי.חץ