אלטרנטיבה ירוקה בעיר

אלטרנטיבה ירוקה בעיר

המחסור בשטחים ירוקים בתוך העיר, פרטיים וציבוריים כאחד, הביאו איתם חיפוש אחר אלטרנטיבות, אשר הביאו להתפתחותה של חקלאות עירונית שתפקידה לאפשר שטח ירוק, בריא ונושם בתוך סביבה עוינת. אחד החידושים האחרונים בתחום הוא “הקיר הירוק”

ריצ’ארד רוזנבאום
בשנים האחרונות סוגית מצוקת הדיור עולה ללא הרף לכותרות. לא פחות מכך,  היא המצוקה של המחסור ההולך וגובר של שטחים ירוקים בתוך העיר. שטחים רבים נמצאים במחלוקת המתייחסת לייעודן של הקרקעות, ניתן לפתור את שתי הבעיות גם יחד באמצעות שיטת הקיר הירוק . 
הקיר הירוק הוא קיר וורטיקאלי (ניצב) המחקה בית גידול טבעי. קיר חי המורכב מצמחים אשר משתנים בהתאם לעונה. הקיר הירוק מקרר את האוויר, סופח רעלים, תורם לאקוסטיקה ובעיקר, מכניס את הטבע לבית.
מדובר בשיטה המספקת פתרון לגינון כל קיר בגובה רב. זוהי מערכת הידרופונית עם שימוש במי מזגנים ממוחזרים. היא דוגמת את שורשי הצמח ומזהה אם הוא נמצא בתנאי גידול מיטבי על ידי בדיקת זמינות המים, חומרי הזנה ו-PH- מערכת בקרה זו מצמצמת את עלויות האחזקה ומקלה על הטיפול בצמחיה, הנשארת תמיד מטופחת ויפה.
אט אט אנו נפגשים עם קירות ירוקים בתוך משרדים, בתי מגורים ומקומות ציבוריים מושקעים. אולם, מעבר להיותם כלי לעיצוב הבית והסביבה, הם טומנים בחובם יתרונות סביבתיים בולטים במיוחד. ראשית, הקיר הירוק מהווה שכבת בידוד נוספת לקיר, מה שמפחית את צריכת האנרגיה בחלל  לחימום וקירור השטח, דבר המביא לחסכון משמעותי באנרגיה. כמו כן, הקיר משמש כחומר בידוד אקוסטי שכן ויברציות (רעידות) ורעשים נבלעים בתוך המצע. בנוסף, הקיר הירוק מהווה אמצעי טיהור אוויר משום שהצמחים מטבעם סופחים רעלים מסנתזים אותם ומשחררים במקומם אוויר נקי ומטוהר. 
יתרון נוסף טמון ביכולת של הקיר להחזיר את הטבע לעיר - הקיר הירוק מהווה בית גידול לבעלי חיים, כגון: ציפורים, פרפרים ועוד בעלי חיים חיוניים לשמירה על המערכת האקולוגית העירונית. יתרה מכך, תורם לסביבה נעימה - הקיר הירוק משרה אווירה מרגיעה אשר לפי מחקרים יכולה לשפר ביצועים בקרב העובדים ולטפל באלרגיות. 
קירות ירוקים מהווים אף פתרון אסתטי במקרה שבו ישנם פגמים במבנה אותם רוצים לכסות. במקרה שכזה, יכול להחליט האדריכל על הקמתו של קיר ירוק, וזאת על מנת לכסות את הפגם.


פי.סי.חץ