רשות מקרקעי ישראל לוקחת אחריות על זיהום תעש השרון

רשות מקרקעי ישראל לוקחת אחריות על זיהום תעש השרון

עלות טיהור המים הצפויה היא 600 מיליון שקל, וטיהור הקרקע 2 מיליארד שקל. עמותת אחל”ה: התכנית שהופקדה היא אסון סביבתי בכל קנה מידה. התכנית טומנת בחובה סכנה ברורה ופוגעת ברגל גסה

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן הציג בוועידת הסביבה של עיתון דה מרקר בת’’א את תכנית הטיהור המקודמת באזור תעש השרון. במסגרת התכנית ‘’קדמת השרון’’ צפויות להיבנות במקום עשרות אלפי דירות. 
ליברמן: ‘’עלות טיהור המים הצפויה היא 600 מיליון שקל, וטיהור הקרקע 2 מיליארד שקל. אם לא נשתמש בשיווק הקרקע כאמצעי מימון – אף אחד אחר לא ייתן את הכסף. אנחנו לוקחים אחריות על זיהום הקרקע, נכון, באמצעות שיווק הקרקע. אין פתרון אחר. אפשר להיות אידיאליסט, ולדרוש שהטיהור ייעשה ללא כל קשר, אבל זה לא יקרה’’.
מתכננת מחוז ת’’א והמרכז ברשות מקרקעי ישראל, גילי טסלר, התייחסה אף היא לנושא ואמרה כי, ‘’אנו מובילים את תכנית ‘קדמת השרון’ שמטרתה טיהור הקרקע והמים המזוהמים בשטחי תעש השרון. המדינה נחושה לסלק את הזיהום מהמקום במסגרת התכנית שנמצאת כעת בערר במועצה הארצית. אני מודיעה שלא נעצור שום תכנית שמקדמת טיהור קרקעות. כך נבטיח שיהיה מקור מימוני לבצע את השינוי בשטח לטובת הציבור’’.
יו’’ר אחל’’ה רוני רום, אמר בתגובה לדברים: ‘’רשות מקרקעי ישראל מתנהלת בחוסר אחריות כאשר היא ממשיכה לקדם בתעש השרון תכניות למגורים, לבתי ספר ולמוסדות ציבור על קרקע מזוהמת, זאת מבלי לדעת מהם היקפי הזיהום ומידת הסכנה שהם מהווים לבריאות הציבור.
‘’לא ייתכן שעוד לפני שבוצע סקר קרקע שבוחן את עוצמת הזיהום ופריסתו בשטח, וגודל ההשקעה הנדרשת לטיהור, כבר מקדמים מוסדות התכנון תכנית נדל’’ן המסכנת את בריאות 100 אלף תושבים המתגוררים בטווח של 1 ק’’מ מסביב למתחם.
‘’בתכנית כשלים בסיסיים. התכנית שהופקדה היא אסון סביבתי בכל קנה מידה. התכנית טומנת בחובה סכנה ברורה ופוגעת ברגל גסה בתושבי הרצליה, רמת השרון, הוד השרון, רעננה ושאר ישובי הסביבה - רק לאחרונה פורסמו תוצאות בדיקות גזי קרקע שנערכו בתכנית מקומית רש/900 ברמת השרון על גבול הרצליה. התוצאות מגלות כי קיימות רמות חריגות של חומרים מסרטנים בגזי קרקע בשכונות אלו. כגון : טריכלורואתילן המסווג כחומר מסרטן בבני אדם וחומרים אחרים הנחשבים כחשודים כמסרטנים כמו פחמן טטכלורי אתילן ועוד. 
‘’ממצאים אלה מדאיגים מאוד, שכן השטח שנבדק מאוכלס בבתים שנבנו ללא כל מיגון מגזי קרקע רעילים. תוצאות סקר זה מצטרפות לבדיקות מקומיות אחרות שבוצעו מחוץ לתעש - ב-2010 נמצאו גזים מסוג כלורופורם בשישה מקלטים בשכונת מורשה ברמת השרון, כמו גם במתחם אלכסנדרוני ב-2012 (בשתי בדיקות שונות). במתחם פארק הנצח נמצאו ממצאים חמורים בדומה לממצאי מהסקר שנערך עבור תכנית רש/900. כל הממצאים האלה וממצאים נוספים בהרצליה מצביעים בברור כי זליגת הזיהום אל השכונות שמעבר לגבולות גדר תעש היא עובדה.
‘’גם היום, למרות ממצאים חמורים אלה שהתגלו לאחרונה, רשות מנהל מקרקעי ישראל מממשיכה בשלה ומבקשת לדחות את הסקרים והטיפול בכפוף לשלבי הבנייה. יובהר כי התניית הסקרים והטיהור בהתקדמות הליכי התכנון והבנייה, מחריפים את הסכנה לבריאות הציבור מאחר והסקרים יבוצעו בשלבים ארוכים, והטיהור יבוצע בזמן בלתי מוגדר אם בכלל. המשמעות: הציבור ימשיך להיות חשוף לזיהומים מסוכנים ומסרטנים לאורך זמן רב.
עכשיו אין מנוס! נדרשות כאן פעולות מהירות למיפוי הזיהומים, קביעת תכנית הגנה על הבתים וסילוק המזהמים’’.


פי.סי.חץ