מנהריה ועד אילת הולכים על חוף נקי

מנהריה ועד אילת הולכים על חוף נקי

המשרד להגנת הסביבה יעניק כ-2 מיליון שקלים לטובת שמירה על חופים נקיים.

 
המשרד להגנת הסביבה יעניק כ-2 מיליון שקלים לטובת שמירה על חופים נקיים. הכסף ישמש לפעולות ניקיון ב-19 רשויות מקומיות ובחופי רשות הטבע והגנים במסגרת תכנית ”חוף נקי”.
מטרת התכנית היא לשמור על נקיונם של החופים הבלתי מוכרזים והפתוחים בישראל לאורך הים התיכון ואילת. חלק מהסכום המוקצב משמש לניקוי החוף מפסולת הנסחפת מכיוון לבנון ומדינות נוספות באזור. יצוין כי תופעת הפסולת הימית הינה בעיה סביבתית עולמית המתגברת בכל העולם, ובשנה שעברה החליטו מדינות הים התיכון ובהן ישראל, לפעול בצורה נמרצת להפחתת הבעיה. במידה ותוצאות מדד ‘חוף נקי’ לחודש מסוים יהיו נמוכות, ייגרע תקציב הסיוע החודשי של אותה רשות. זאת על מנת לוודא כי הרשויות עומדות בהתחייבותן. 
כל הרשויות המקומיות אשר להן חופים לא מוכרזים ייהנו מתקציב משתנה הנע מ-11 ועד 270 אלף שקלים, בהתאם לאורך החופים ותוכנית הניקיון שהגישה הרשות. הרשות המקומית היחידה שבחרה לא להיות חלק מהתוכנית היא מועצה אזורית גן רווה המתנערת מאחריותה לחוף. יצויין כי חוף פלמחים דרום הנמצא בשטחה של המועצה הוא החוף המלוכלך ביותר בישראל. לאחר חקירה שניהל אגף ים וחופים של המשרד להגנת הסביבה, מגובש בימים אלה כתב אישום נגד ראש המועצה, שלמה אלימלך, לאחר שהתעלם לחלוטין מהנחיות המשרד. 
מניתוח ארצי של מצב הניקיון בחופים לשנת 2013 עולה כי עשרת החופים הלא מוכרזים הנקיים ביותר בישראל הם: תל ברוך, מפרץ השמש באילת, הצוק בתל אביב, הרצליה דרום, הצוללים בפלמחים, קרית ים דרום, חברת חשמל אילת, אשדוד צפון, נחל פולג ובצת.
“כל שקית אשפה על החוף מכרסמת בחיבור בין צדק סביבתי לצדק חברתי. חופי הים שייכים לציבור כולו ומגיע לאזרחים ליהנות מחופי ים נקיים ומזמינים בכל מקום”, אמר השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ.


פי.סי.חץ