כל דייר יידע בקרוב כמה אנרגיה הבניין שלו מבזבז

כל דייר יידע בקרוב כמה אנרגיה הבניין שלו מבזבז

קבינט הדיור אישר את הצעתו של השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ, לקידום לאומי של הבנייה הירוקה בישראל.

קבינט הדיור אישר את הצעתו של השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ, לקידום לאומי של הבנייה הירוקה בישראל. זאת לאור ההשפעות החיוביות הרבות שיש לבנייה הירוקה על בריאות האזרחים והחיסכון בחשמל ובמים.
על פי ההצעה שאושרה, יוכשרו שורה של אנשי מקצוע בתחום הבנייה הירוקה בעולם הנדל”ן. בין היתר, יוכשרו מתכננים, אדריכלים, מהנדסי בניין, קבלנים, בודקים לתקן הבנייה הירוקה ובעלי מקצוע אחרים בתחומי הנדל”ן והמימון. כיום קיים מחסור חמור באנשי מקצוע לתחום זה בישראל. בנוסף, יינקטו צעדים על מנת לבסס דירוג אנרגטי למבנים. כך כל אדם המעוניין לרכוש בית, מבנה, או משרד, יוכל לדעת מראש מה מידת צריכת האנרגיה של הבניין, כפי שנעשה כיום עם כל מכשיר חשמלי הנרכש בחנויות. כיוון שכיום לא קיים מידע מרוכז בעניין הבנייה הירוקה בישראל, יקים המשרד להגנת הסביבה מרכז ידע שיבחן, בין היתר, את מחירי ההשכרה והמכירה של נדל”ן העומד בתקן הבנייה הירוקה, ערכי ביטוח, זמן השכרה, מחיר לרוכש, ביטוח המבנה, שינויים בערך המבנה, עלות השימוש במבנה ועוד.
סך הכל ישקיע המשרד להגנת הסביבה כ-30 מיליון שקלים בשלוש השנים הקרובות בקידום הבנייה הירוקה. על פי ההצעה, משרד האנרגיה והמים ישקיע כ-2 מיליון שקלים נוספים. מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה כי בכל שנה מרוויחה משפחה המתגוררת בדירה ירוקה לא פחות מ-1,700 שקלים. החיסכון הנוצר מפעילות של בית ספר אשר נבנה לפי התקן הירוק עומד על 73,994 ₪ בשנה ומשרד ממוצע שנבנה לפי התקן חוסך כ-20,000 ₪ בשנה. נתונים אלה אינם כוללים תועלות מצמצום היעדרויות מורים בשל ירידה בימי מחלה, ירידה במחלות דרכי נשימה עליונות, צמצום עלויות ייצור חשמל בשעת השיא וחיסכון בהקמת תחנת כוח נוספת.
השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ: “בעוד 15-20 שנה כל אזרחי ישראל יעדיפו לגור ולשהות בבניינים ירוקים ולכן הממשלה חייבת להוביל את הבנייה הירוקה תוך שינוי החקיקה וקביעת רגולציה ולא להשאר מאחורי המציאות המשתנה. אילו אזרחי ישראל היו יודעים שבנייה ירוקה תחסוך לילדיהם אלרגיות ומחלות אסטמה, הם היו מוכנים לשלם גם עוד שני אחוז על מחיר הדירה”.


פי.סי.חץ