רשתות השיווק יחתמו על חלוקת סלים רב פעמיים בחינם לאזרחי ישראל

רשתות השיווק יחתמו על חלוקת סלים רב פעמיים בחינם לאזרחי ישראל

הסלים שיחולקו מסוגלים לשאת עד 15 ק”ג כל אחד וזכו לשם “רב-סל”.

נציגי רשתות השיווק חתמו יחד עם השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ, בקריית הממשלה בתל אביב  על תוכנית פעולה לחלוקת סלים רב פעמיים לציבור, שיחליפו את השקיות החד פעמיות והמזהמות. הסלים שיחולקו מסוגלים לשאת עד 15 ק”ג כל אחד וזכו לשם “רב-סל”.
הצעת החוק למיגור השקיות החד פעמיות שמוביל השר פרץ עברה בוועדת השרים לחקיקה ותעלה להצבעות בכנסת כבר עם פתיחת המושב הקרוב. בטרם תאסר החלוקה בחינם של השקיות החד פעמיות, יקבלו אזרחי ישראל מספר סלים רב פעמיים ללא תשלום. החוק החדש קובע כי יוטל היטל בסך 40 אגורות על כל שקית חד פעמית. הכספים שייגבו בגין ההיטל ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הפלסטיק (הניילון) החד פעמיות. בגין הפרת החוק יוטלו קנסות בגובה של עשרות אלפי שקלים. את המהלך ילווה קמפיין ציבורי למניעת השימוש בשקיות הפלסטיק.
עם כניסתו של השר פרץ לתפקיד, הודיע כי אחת מהמשימות המרכזיות שיעמדו בפניו היא הטיפול בשקיות הפלסטיק (הניילון) המזהמות. לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הפלסטיק בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. רבע מכלל השקיות מושלכות לאשפה מייד בתום השימוש ונשארות מאות שנים באתרי הפסולת עד שהן מתפרקות. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו. בעלי חיים רבים בישראל (בעיקר אוכלוסיית היעלים) נפגעים כתוצאה מאכילת השקיות. כ-100,000 בע”ח ימיים מתים מדי שנה בעולם כתוצאה מבליעת שקיות פלסטיק. בנוסף, שקיות הפלסטיק מיוצרות מנפט, ועצם צריכתן בזבני גורם לצורך נוסף במאגרי הנפט שהחיפוש אחריהם מזיק לסביבה וייצורן מזהם.
הצעת החוק למיגור השקיות החד פעמיות שמוביל השר פרץ עברה בוועדת השרים לחקיקה ותעלה להצבעות בכנסת כבר עם פתיחת המושב הקרוב. החוק החדש קובע כי יוטל היטל בסך 40 אגורות על כל שקית גופייה. הכספים שייגבו בגין ההיטל ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הניילון החד פעמיות. בגין הפרת החוק יוטלו קנסות בגובה של עשרות אלפי שקלים. את המהלך ילווה קמפיין ציבורי למניעת השימוש בשקיות הניילון. 
השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ אמר היום כי “השימוש בשקיות הגופייה הפך להתמכרות שהפכה לתלות מסוכנת ומזהמת. צמצום השימוש בשקיות גופייה הוא חלק ממהפכה סביבתית ותרבותית חשובה ביותר שישפיע רבות על חיי היום-יום. שקיות הגופייה הפכו בכל העולם לסמל של מפגע סביבתי שמוכרחים להפסיק אותו וגם אנחנו בישראל, ביחד עם האזרחים, נעשה זאת”.
 


פי.סי.חץ