המועצה הארצית דחתה את ההצעה לפגוע בשטחים הפתוחים

המועצה הארצית דחתה את ההצעה לפגוע בשטחים הפתוחים

השר עמיר פרץ: “ההחלטה היום היא בשורה לאזרחי ישראל שסוף סוף ייהנו גם מהיצע נרחב של יחידות דיור במחיר הוגן וגם מריאות ירוקות”

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה לדחות את תוכניתם של משרד הפנים (מינהל התכנון) ומשרדי האוצר והשיכון, לבנות 40 עד 150 אלף דירות על “שטחים פתוחים” מחוץ לערים הגדולות. המשמעות היא לא רק ניצחון לארגוני הסביבה ולמתנגדים אחרים, אלא גם מפלה צורבת לשר האוצר יאיר לפיד, שביקש לייעד חלק גדול משטחים אלו לבניית רבבות דירות להשכרה.
מינהל התכנון, בתמיכת שני המשרדים, הציע תחילה להגדיל ב-4% את שטחי הבנייה בערים הגדולות, וב-8% עד 10% את השטחים בצפון ובדרום. הדבר היה מאפשר בנייה של עד 150 אלף דירות בשטחים אלו, על חשבון שטחים ירוקים ופנויים. אולם ההצעה נתקלה בחזית רחבה של מתנגדים, ובהם ראשי עיריות חיפה ובאר שבע, מרכז השלטון המקומי, משרד הבריאות, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ונציגי החברה להגנת הטבע וארגונים אחרים.
לאור ההתנגדות הרחבה, נסוג בו מינהל התכנון חלקית, ותוך כדי הדיון הציע פשרה, להגדיל את שטחי הבנייה ב-2% בלבד. דבר זה היה מאפשר לבנות 40 אלף דירות נוספות.
גם הצעה זו נתקבלה בהתנגדות כללית. ראש עירית חיפה יונה יהב הטיח בראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, כי היא מייצגת את “מדינת תל אביב”, ואינה מודה בכך.עוד אמר - בתמיכת ראש עירית באר שבע רוביק דנילוביץ - כי קבלת ההחלטה תביא לבניית 100 אלף דירות נוספות בצמוד לערים הגדולות, ולא תאפשר פיתוח הגליל והנגב. ארגוני הסביבה ואחרים מחו על הפגיעה בשטחים פתוחים. השר עמיר פרץ אמר כי יש די והותר שטחים פנויים לבנייה בתוך הערים הגדולות, ולא צריך להרוס את הסביבה ואת הטבע. 
המועצה הארצית אישרה הצעה צנועה בהרבה: לא יהיה שינוי בשטחי השיפוט. יזם שיבקש לבנות בשטחים פתוחים יהיה חייב לפנות למועצה הארצית ולקבל ממנה לכל מקרה ומקרה, לכל פרויקט. 
החלטת המועצה הארצית היא מפלה רבתי לשר האוצר יאיר לפיד, המדבר זה שנתיים (אך אינו בונה) על בניית 150,000 דירות להשכרה, בשכונות גדולות, בעיקר בשטחים פתוחים מחוץ לערים הגדולות. החלטת המועצה הארצית מהווה תבוסה לתוכניתו, ולמעשה קוברת אותה, כי בתוך הערים הגדולות יש מעט מאוד מתחמים גדולים, שניתן לבנות עליהם מאות ואלפי דירות.
השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אמר בתגובה כי זו בשורה לאזרחי ישראל, שייהנו סוף-סוף גם מהיצע נרחב של יחידות דיור במחיר הוגן וגם מריאות ירוקות. 
בחברה להגנת הטבע אומרים כי זו החלטה נכונה, ראויה ומוצדקת. לדברי החברה, יש לפעול לבנייתן של מאות אלפי יחידות דיור שאושרו, ולא להמשיך ליזום עוד תוכניות שלא יתרמו למצוקת הדיור, אלא רק יפגעו באיכות חייהם של האזרחים.
מהחברה להגנת הטבע נמסר לאחר קבלת ההחלטה כי: “מדובר בהחלטה נכונה, ראויה ומוצדקת. ישנן מאות אלפי יחידות דיור מאושרות, שרק מחכות להיבנות, יש לפעול למימושן המיידי ולא להמשיך וליזום עוד ועוד תכניות, שלא יתרמו במאום למצוקת הדיור, לא יוסיפו ולו יחידת דיור חדשה אחת ורק יפגעו באיכות ורווחת חייהם של האזרחים, באזורי הפנאי והנופש שלהם, בשטחים הפתוחים ובטבע הישראלי. בעד ההצעה הצביעו ארגוני סביבה, משרדי ממשלה והשלטון המקומי, מתוך אחריות לדמותה העתידי שדל מדינת ישראל”.
עו”ד עמית ברכה, מנכ”ל ‘אדם טבע ודין’: “זהו הישג ציבורי ענק שמשמעויתיו מרחיקות לכת. הוסרה הסכנה מעל הריאות הירוקות בהרי ירושלים, שטחי חוף השרון והשטחים הפתוחים ברחבי הארץ. האינטרס הציבורי ניצח הודות למאבק הנחוש והקואליציה החשובה בין הארגונים הירוקים לשלטון המקומי”.


פי.סי.חץ