השר פרץ נפרד מהמשרד להגנת הסביבה בחנוכת מערך הטיפול בפסולת בפזורה הבדואית

השר פרץ נפרד מהמשרד להגנת הסביבה בחנוכת מערך הטיפול בפסולת בפזורה הבדואית

המערך יחל לפעול במועצה אזורית אל קסום הנפרשת מבאר שבע ומזרחה עד לערד.

השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ חנך את מערך הטיפול והמיחזור בפסולת בפזורה הבדואית. המערך יחל לפעול במועצה אזורית אל קסום הנפרשת מבאר שבע ומזרחה עד לערד. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה שהמדינה מממנת איסוף פסולת מהיישובים בפזורה הבדואית. עד לתחילת הפרויקט חיו 40,000 תושבים בפזורה הבדואית ללא פחי אשפה. כיוון שבמקום אין כל מערך לאיסוף פסולת, התושבים נאלצים לשרוף אותה. תופעה זו מוכרת היטב בדרום הארץ ומדי ערב נצפות מדורות וענני עשן המיתמרים מעל היישובים. מבדיקה שנערכה במשרד להגנת הסביבה עולה כי תופעה זו פולטת זיהום רב יותר מאשר כל פליטות הזיהום של מפעלי רמת חובב יחד.
עם כניסתו לתפקיד, הודיע השר להגנת הסביבה הפורש, על מהפכה סביבתית ביישובי הבדואים. עשרות מיליוני שקלים מושקעים כדי להעמיד את היישובים שכיום אפילו אין בהם פחי זבל, בחזית המודרנית ביותר של הטיפול בפסולת. כחלק מהפרויקט מוצבים בתוך בתי התושבים מתקנים מיוחדים שהופכים את הפסולת האורגנית הביתית לגז בישול ולחשמל המספיק לתאורת הבית. המשרד מימן את הצבת המתקנים שעלותם נאמדת בכ-8,000 שקלים למתקן. היישוב הראשון בו הוצבו המתקנים הוא אום בטין, יישוב מוכר שמאז הקמתו המדינה אף לא דאגה לאיסוף פסולת מבתי התושבים. 
בנוסף, המשרד דאג גם לתוכנית כוללת לאיסוף פסולת מבתי התושבים ולהצבת פחי אשפה ענקיים תת קרקעיים.
המתקנים הייחודיים עוררו עניין בקאריביים וברפובליקה הדומיניקנית שמתמודדת עם תופעת כריתת היערות הפיראטית נערכים לרכישת 50 מתקנים. זאת כדי להפיק גז להסקה מהפסולת הביתית שהמשפחה מייצרת. פעולה כזו תאפשר ליצור אנרגיה ירוקה ותמנע את כריתת העצים. 
בהתאם לתוצאות הפיילוט יחליטו ברפובליקה הדומיניקנית האם להרחיב את הרכישה ולהציב מתקנים כאלה בכפרים נוספים ואף בהאיטי שם מצב כריתת היערות חמור בהרבה. המתקנים אף הוצגו לפני מזכ”ל האו”ם, באן קי-מון, בעת ביקורו בישראל.
השר להגנת הסביבה, ח”כ עמיר פרץ: “כפי שהתרגשתי כשראיתי את כיפת ברזל מיירטת את הטיל הראשון, כך התרגשתי היום כשראיתי את הפסולת הופכת במתקן הייחודי שלנו לגז שמבשל את הקפה וגורם לו לגלוש. בחרתי באירוע הזה להיות האחרון בו אני משתתף כשר כי יש פה את השילוב הבלתי ניתן לניתוק של צדק סביבתי, צדק חברתי ושלום בו אני מאמין. במקום אשפה שהיתה מושלכת ונשרפת ברחובות, היום מדובר כבר בחומר גלם שניתן להפיק באמצעותו גז לבישול וחשמל. אני שמח שבאירוע הזה באום בטין אני יכול להסתכל לחברה הישראלית בעיניים ולהגיד שכולנו יכולים לחיות כאן ביחד”.


פי.סי.חץ