פותח פתרון ישראלי למניעת הצטברות חלודה בפלדה ופיצוצי צינורות

פותח פתרון ישראלי למניעת הצטברות חלודה בפלדה ופיצוצי צינורות

הפיתוח החדשני מבוסס על נאנו חרסיות מטופלות (נאנו חלקיקים מיוחדים) המתווספות לצבעים רגילים וגורמות לכך שחמצן ורטיבות אינם יכולים לחדור דרך הצבע. הצבע נוגד החלודה טוב פי 5 מאשר צבעים רגילים.

פיתוח חדשני של פרופ’ שמואל קניג, ראש הפקולטה להנדסה בשנקר, יסייע להתמודד עם הצטברות החלודה בפלדה ויסייע למנוע פיצוצי צינורות. הפיתוח החדשני מבוסס על נאנו חרסיות מטופלות (נאנו חלקיקים מיוחדים) המתווספות לצבעים רגילים וגורמות לכך שחמצן ורטיבות אינם יכולים לחדור דרך הצבע. הצבע נוגד החלודה טוב פי 5 מאשר צבעים רגילים.
המשמעות: ספינות, גשרים, צינורות ועוד תשתיות מבוססות פלדה, שהיום עוברות צביעה פעם בשנה כדי למנוע החלדה, יעברו לצביעה באמצעות הצבעים החדשים של שנקר - פעם בחמש שנים בלבד. הפיתוח החדש גם ימנע פיצוצי צינורות הנובעים מקורוזיה ויספק בשורה משמעותית בתחום חדירת חלודה לצנרת מים ולמי השתייה. “מדובר כמובן על חיסכון של מיליארדי דולרים בטווח הארוך בשוק העולמי, כאשר היום הצורך לצבוע ספינה או צנרת פעם בשנה כדי למנוע החלדה איננו מתבטא רק בעלויות הצביעה עצמה, אלא גם בצורך להשבית את הספינה או הצינור בזמן הצביעה”, מסביר פרופ’ שמואל קניג העומד מאחורי הפיתוח. 
הפיתוח החדשני יוצג בהרצאה של פרופ’ קניג בכנס הבינלאומי של האגודה הבינ”ל לפולימרים שמארחת השנה המחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים בשנקר. עוד בטרם שלבי הייצור זכה הפיתוח פורץ הדרך בשלושה פרסים בינלאומיים חשובים: פרס הנאנו - צ’לאנג’, פרס החברה האמריקאית להנדסת קורוזייה ופרס כנס קונסורציום הנפט העולמי. 


פי.סי.חץ