החוק למיגור שקיות הגופיה אושר בקריאה ראשונה

החוק למיגור שקיות הגופיה אושר בקריאה ראשונה

מליאת הכנסת אישרה ברוב של 39 וללא מתנגדים את החוק למיגור שקיות הגופייה, אותו מוביל השר להגנת הסביבה היוצא, ח”כ עמיר פרץ.

 החוק קובע כי תיפסק החלוקה הבזבזנית של השקיות וכבר בשבוע הבא הוא יידון בוועדת הכלכלה של הכנסתעל מנת להכינו לקריאה שנייה ושלישית. על פי החוק, על כל שקית יוטל היטל שיילך ויירד עם הזמן ובמקביל כל משק בית יקבל בחינם שבעה סלים רב פעמיים איכותיים מחומרים הניתנים למיחזור. קמפיין הקורא לציבור להפחית את השימוש בשקיות הגופייה המזהמות עלה במקביל בטלוויזיה בכיכובו של משה איבגי.
ההיטל אותו יידרשו הצרכנים לשלם על השקיות יעמוד על 30 אגורות ואחרי שנתיים יירד ל-20 אגורות. ארבע שנים מרגע כניסת החוק לתוקף יירד שוב ההיטל ויעמוד על 10 אגורות באופן קבוע. רשתות השיווק לא יוכלו למכור שקית גופייה בפחות מגובה ההיטל. לפני כחודשיים חתם השר פרץ עם מנהלי רשתות השיווק על אמנה הקובעת כי הרשתות יחלקו לציבור על חשבונן סלים רב פעמיים בחינם. הסלים שיחולקו זכו לשם “רב-סל”. כל משק בית יקבל תלושים המאפשרים לו לקבל בחינם שבעה סלים המסוגלים לשאת עד 20 ק”ג כל אחד ועשויים כולם מחומר מתמחזר. הסלים שיחולקו יהיו משני סוגים: רב-סל קשיח המיועד לקניות הגדולות ו”שיק-סל”, סל מעוצב מתקפל שניתן להכניס לכיס לטובת קניות מזדמנות. עוד במסגרת החוק למיגור השקיות אותו מוביל השר פרץ הוחלט כי הכספים שייגבו בגין ההיטל ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הניילון החד פעמיות. כיום מוציאות רשתות השיווק יותר מ-88 מיליון שקלים בכל שנה על חלוקת שקיות הגופייה וסכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. 
המהלך שמקדם השר פרץ יאפשר להפסיק זאת.
עם כניסתו של השר פרץ לתפקיד, הודיע כי אחת מהמשימות המרכזיות שיעמדו בפניו הינה הטיפול בשקיות הפלסטיק המזהמות. לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הניילון בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות ניילון בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.


פי.סי.חץ