הישג לירוקים:

הישג לירוקים:

לא יוקם כפר נופש בחוף פלמחים

אחרי ארבע שנות מאבק, הוועדה המחוזית מרכז קיבלה את עמדת המשרד להגנת הסביבה, והחליטה לאשר להפקדה את התכנית להכיר בכל אזור חוף פלמחים כגן לאומי ולבטל את כפר הנופש שתוכנן במקום. 
רשות הטבע והגנים הגישה לפני מספר שנים תוכנית חלופה לכפר הנופש שהיה מיועד לקום על שטח חוף פלמחים במרחק קצר מחוף הים. כפר הנופש על שטח של 70 דונם אשר היה אמור להכיל כ-350 יחידות נופש בוטל ובמקומו יישאר שטח טבעי, פתוח ונגיש לציבור הכולל מגרש חניה פתוח ללא תשלום וגישה חופשית אל חוף הים.
על פי החלטת הוועדה, ההפקדה תעשה לאחר דיון במועצה הארצית, ובנוסף יינתן שיפוי ליזם כפר הנופש כתנאי למתן תוקף לתכנית. מדובר במאבק חשוב על עתיד אחד החופים היפים ביותר בישראל. חוף פלמחים הינו החוף הפראי והטבעי היחיד בין אשדוד לבית ינאי, וביטול כפר הנופש יביא לשימורו ככזה. 
במשרד להגנת הסביבה הגיבו היום בסיפוק על ההחלטה: “זוהי החלטה ההיסטורית המהווה תקדים לפיו טובת הכלל חשובה יותר מאינטרס צר כזה או אחר. חוף הים שייך לכלל הציבור לכן כל הציבור זכאי ליהנות ממנו”.
מהחברה להגנת הטבע, שהייתה שותפה למאבק למען חוף פלמחים, נמסר: “אנו מברכים את הוועדה, על שקיבלה החלטה לטובת הציבור ולמען הטבע. האינטרס הציבורי הוא חד משמעי וברור - גן לאומי ולא כפר נופש”.
ח”כ תמר זנדברג (מרצ) התייחסה גם היא לנושא וסיפרה על המאבק הממושך של התושבים וארגוני הסביבה: “זאת הוכחה כי מאבק אזרחי יכול לשנות, גם אם התחיל לאחר שהפרויקט יצא לדרך, גם אם נראה כי נאבקים בכוחות גדולים ועשירים, וגם כאשר נראה כי הוא נעשה כנגד כל הסיכויים.
“החלטת הוועדה המחוזית בנוגע לחוף פלמחים משמחת ומרגשת. עשר שנים נאבקים תושבים וארגוני סביבה על חוף פלמחים ומוכיחים לכולנו שלא ניתן לגנוב מהציבור את המרחב הטבעי. אחרי שבית משפט דחה את עתירת היזמים, ואחרי שדו”ח מבקר המדינה מ-2009 חשף ליקויים במכרז למכירת הקרקע, הכריעה היום הוועדה המחוזית כי החוף ייהפך לגן לאומי וכי לא ייבנה בו כפר נופש מסחרי”.
פרויקט מרה נוסטרום הבינלאומי, העוסק בשימור הים התיכון, בירך אף הוא על החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. “החלטת הוועדה היא תקדים חשוב מאד מבחינת היישום של אמנת ברצלונה ויכולה לשמש כמודל לכלל מדינות הים התיכון שחתמו על האמנה” אמרה פרופ’ רחל אלתרמן מהטכניון, העומדת בראש פרויקט מרה נוסטרום. אלתרמן הוסיפה כי בימים אלו עורך הארגון הבינלאומי מחקר השוואתי ראשון מסוגו הבוחן את המצב בכל מדינות הים התיכון “ואין ספק שצעדים מסוג החלטת הוועדה מהיום הם אבני דרך במאבק לשימור החוף”. 


פי.סי.חץ