נפט גולמי דלף והציף שטחים נרחבים בערבה

נפט גולמי דלף והציף שטחים נרחבים בערבה

אלפי מטרים מעוקבים של דלק גולמי דלפו מקו צינור הנפט אילת-אשקלון של חברת קצא”א, מדרום לבאר אורה בערבה.

 מחקירה ראשונה עולה כי הסיבה לדליפה - פיצוץ בצינור שקוטרו מטר אחד בעת עבודות תחזוקה מצפון לאילת.   
הדלק פרץ מהבקע בצינור, זרם לאורך קילומטרים רבים והגיע לשמורת עברונה, שבה נטועים דקלי הדום ומתגוררת בה אוכלוסייה גדולה של צבאים. דרך הערבה הייתה סגורה לתנועה שעות ארוכות בין אילת לקטורה לאחר שהנפט הדולף הציף את הכביש, והתנועה הועברה לכביש 12. זרימת הנפט המשיכה מזרחה אל תוך ירדן.באזור הערבה נוצרו אגמים גדולים של דלק שחור, שאיים לזרום דרומה לעבר חוות חקלאיות ולכיוון אילת. הדלק זרם כשעתיים ולמקום הובאו משאבות כדי להתחיל לשאוב את הדלק הרב מהאגמים השחורים שנוצרו. לנוכח זיהום הקרקע בדלק גולמי עולה חשש כי לא ניתן יהיה להשתמש בה בעתיד הקרוב לצורך גידולים חקלאיים. 
במשרד להגנת הסביבה אומרים כי בשמורת עברונה נגרם נזק כבד, ומדובר באסון אקולוגי מן החמורים ביותר שידעה מדינת ישראל. מנהל מחוז דרום במשרד גיא סמט אומר כי הנפט הגולמי זרם בשמורת עברונה וגרם נזק לחי ולצומח שיארך שנים עד שיתוקן. לדבריו, מיליוני ליטרים של נפט זרמו במהלך האסון, ועדיין מתקשים לאמוד את מלוא היקף הזיהום. צוותי המשרד עובדים במרץ כדי לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בחי ובצומח. באסון נפגעו שלושה בני אדם משאיפת אדי דלק, במהלך פעולות השאיבה. השלושה הועברו לבית החולים יוספטל באילת. בעקבה שבירדן נפגעו עשרות בני אדם שלקו בקוצר נשימה לאחר ששאפו את האדים הרעילים. לפחות 84 מהם פונו לבתי החולים המקומיים. התושבים הונחו להסתגר בבתיהם.  
נכון לכתיבת שורות אלה, כ-20,000 טון של קרקע מזוהמת פונו משמורת עברונה וסביבתה. סכרים ואמצעי ספיגה נפרסו בנתיב השטפון למניעת התפשטות הזיהום למפרץ אילת. רשות הטבע והגנים פועלת יחד עם קצא״א לטיפול בשלוליות הנפט הקטנות שעוד נותרו בשטח.
מהמשטרה נמסר כי לאחר שתסתיים שאיבת הדלק שדלף ניתן יהיה להתחיל בחקירה ולקבוע את הנסיבות ואת האחראים לפיצוץ הצינור. המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה תפתח בחקירה לבדיקת נסיבות האירוע. החקירה תבחן גם האם ניתן היה למנוע את הדליפה וכיצד היא טופלה על-ידי הגורמים השונים.


פי.סי.חץ