פותחה תרבית החיידקים שתאפשר את שיקום קרקעית הקישון

פותחה תרבית החיידקים שתאפשר את שיקום קרקעית הקישון

מדעני פרויקט שיקום הקישון הצליחו לייצר תרביות חיידקים המיועדות לטיהור ביולוגי של המשקעים המזוהמים הנחפר מהנחל.

צוות רשות ניקוז ונחלים קישון בשיתוף חברת Englobe הקנדית המבצעת את חפירת קרקעית הנחל המזוהמת ואת הטיפול בה עמל על מציאת פיתרון מורכב, שכלל הזרמת מים מטוהרים מבתי הזיקוק בהתאם לקריטריונים המחמירים של המשרד להגנת הסביבה במטרה להוריד את מדדי המליחות, לצד ניסויים שונים במעבדות הפרויקט. מציאת התרבית צפויה לזרז את קצב העבודה שהתעכבה בשבועות האחרונים בשל מליחות המים.  
“הפרויקט הלאומי לשיקום נחל הקישון הוא אחד הפרויקטים הסביבתיים החשובים והמורכבים ביותר שהיו במדינה בשנים האחרונות”, נמסר ממנהלת הפרויקט לשיקום הנחל, “על אף מורכבותו הרבה של הפרויקט איננו מתפשרים. הצלחנו להשיג גידול בקטריאלי שמאפשר לנו לבצע טיפול ביולוגי במים המוצאים מן הנחל ובבוצה ששכבה על הקרקעית המזוהמת. המים המטופלים יגיעו לערכים שנקבעו על ידי המשרד להגנת הסביבה ויושבו אל הנחל, האדמה תעבור טיפול שבסיומו נערום אותה ונכין תשתית לפארק המתוכנן לקום בעתיד על גדות הקישון”, נמסר ממנהלת הפרויקט.
במהלך החודשים האחרונים התקיימו עבודות חפירה של קרקעית נחל הקישון לאורך של כ-1,600 מטר מתוך כ-7000 מ’, החל מהאזור הסמוך לאיגוד ערים חיפה (המט”ש) ועד לאזור הסמוך לגשר הרכבת. עד כה נחפרו מהנחל מעל ל-30,000 מ”ק של סדימנט והקרקעית הועמקה במרכז התוואי בכ-2 מ’. הטיפול הביולוגי מתרחש באתר הפרויקט על פני שטח של כ-70,000 מ”ר. עד כה, הפרויקט טיפל בהצלחה והרחיק זיהומים מכ-30,000 מ”ק של סדימנט, כמות המספיקה כדי לכסות מגרש כדורגל עד לגובה של כ-4.0 מ’. עד כה, טופלו באתר מעל למיליון מ”ק של מי נחל. 


פי.סי.חץ