ספר חדש “נחלים ומים בגליל התחתון” הושק בטקס חגיגי

ספר חדש “נחלים ומים בגליל התחתון” הושק בטקס חגיגי

הספר מציג מכלול היבטים הקשורים למשאבי המים ולנופי המים שבגליל התחתון שרגישותם הנופית, האקולוגית והאסתטית גבוהה מאוד

ספר מקצועי חדש “נחלים ומים בגליל התחתון”, הושק באירוע חגיגי בהשתתפות ח”כ עמיר פרץ, השר לשעבר במשרד להגנת הסביבה, מוטי דותן, ראש המועצה האזורית הגליל התחתון, יוסי ורדי, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, אהרון ולנסי, יו”ר רשות ניקוז ונחלים כינרת, צביקה סלוצקי, מנכ”ל רשות ניקוז ונחלים כינרת, יעקב יניב, מנכ”ל יד יצחק בן-צבי, חוקרים, טיילים ואורחים רבים.
הספר “נחלים ומים בגליל התחתון”, בהוצאת יד יצחק בן צבי, פרי שיתוף פעולה של המשרד להגנת הסביבה, מועצה אזורית הגליל התחתון ורשות ניקוז ונחלים כינרת, הינו הספר השני בסדרת הספרים של נחלים ומים באגן ההיקוות של הכינרת שיצא לאור. הספר מציג מכלול היבטים הקשורים למשאבי המים ולנופי המים שבגליל התחתון שרגישותם הנופית, האקולוגית והאסתטית גבוהה מאוד. בספר נכללים פרקים העוסקים בגאולוגיה וגאומורפולוגיה, נחלים ובתי הגידול הלחים, אקולוגיה, חי וצומח, ארכיאולוגיה, תרבות נוף אדם, ניהול משאבי מים ופרק מיוחד העוסק בשיקום הירדן. אל כתיבת הספר חברו מיטב חוקרי ואוהבי הגליל התחתון. הספר נכתב במתכונת של gis מהשכבות מהגיאולוגיה (שהיא השכבה הראשונית) דרך השכבה של הגיאומורפולוגיה, הידרולוגיה, צומח, בעלי חיים והאדם .מהעת העתיקה ועד שימושי מים, תיירות ושמירת טבע בעת החדשה. הספר מסתיים בפרק מפורט של תעודות זהות של 23 נחלי הגליל התחתון מנחל אלמגור עד נהר ירדן. 
יעל סלע מרשות ניקוז ונחלים כינרת ממפיקי הספר אמרה, כי נחלי הגליל התחתון משכו תמיד בני אדם להתיישב לידם כבר בתקופות קודמות, לשתות את מימיהם ולהשתמש בצמחים שגדלו על גדותיהם במלאכות  שונות. בכמה מהנחלים מצויים שרידי תחנות קמח רבות, המלמדות על כוח המים שזרמו בנחלים. במאה ה-20 נתפסו מעיינות רבים לצרכי האדם. נופי הנחלים השתנו עקב כך ובתי הגידול נפגעו. בשנת 2004 נערך שינוי בחוק המים שהפך את הטבע לצרכן מים לגיטימי. מאז גופים רבים מנסים להפוך את האותיות החוק היבשות למים חיים ולהחזיר את האיזון העדין לנחלים ולסביבתם. 
עוד ציינה סלע כי אין זה ספר טיולים סטנדרטי, אלא, ספר ייחודי המציג במלל וצילומים מרהיבים את היסטורית המים בגליל. את הספר  ניתן לרכוש ברשת סטימצקי. 
ח”כ עמיר פרץ, השר לשעבר במשרד להגנת הסביבה ציין כי לסביבה יש עוצמה וכח לחבר בין אנשים למטרה משותפת וכי יש קשר הדוק בין צדק סביבתי לצדק חברתי. “הקשר בין השניים ברור ומי שמאמין בצדק חברתי וסביבתי צריך להאמין גם בשלום. לטבע אין גבולות ושום החלטה של מועצת ביטחון לא תעצור את הרוח או את זרימת הנחלים, לכן יש חשיבות עליונה לשיתוף פעולה סביבתי”. 


פי.סי.חץ