עתירה נגד יעלון: מנע את הזיהום בואדי קלט

עתירה נגד יעלון: מנע את הזיהום בואדי קלט

הפעלתו הלקויה של המתקן לטיהור השפכים של אל-בירה בשנים האחרונות, גורמת לתקלות ובעקבות כך שפכים זורמים לשמורה

עמותת ירוק עכשיו והחברה להגנת הטבע, הגישו בשבוע שעבר עתירה לבג”צ נגד שר הביטחון משה יעלון, מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון, ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון תא”ל דוד מנחם וגורמים נוספים, בה הם מבקשים להורות לאותם גורמים לנקוט בצעדים של ממש להגנה על האוכלוסייה והטבע מפני הפגיעה החמורה והמתמשכת במרחב ואדי קלט (נחל פרת).
בעתירה נטען, כי הפעלתו הלקויה של המתקן לטיהור השפכים של אל-בירה בשנים האחרונות, גורמת לתקלות במתקן אחת לכמה חודשים ובעקבות כך שפכים זורמים לנחל פרת, גורמים לפגיעה בערכי טבע ונוף והפסקת הטיולים באזור. 
שני הארגונים מבקשים מבית המשפט להורות לגורמים האחראים למצוא פתרון קבוע לתקלות מהמתקן, שימנעו את התקלות החוזרות והנשנות ואת הנזק הנגרם לטבע ולאדם, ולשקול את הפקעת המתקן מידי מפעיליו הנוכחיים והעברת הבעלות עליו לגורם אחר, בעל כישורים ויכולות להפעילו. 
עוד מבקשים שני הארגונים מבית המשפט להורות על קידום תכנית לניטור ושיקום הפגיעות שכבר נגרמו לנחל ולשמורה כתוצאה מהזרמות השפכים.
שמורת נחל פרת הינה שמורת טבע מאז שנת 1978. 
השמורה משתרעת על שטח של כ-28 אלף דונם וכוללת את היובל הצפוני נחל מכמש, שמתחבר אל הערוץ המרכזי, סמוך לעין מבוע. שמורת נחל פרת נמצאת צפונית - מזרחית לירושלים ודרום - מזרחית לאל בירה. השמורה נחשבת לאחד ממסלולי הטיולים המרהיבים בארץ, עם מעיינות שופעי מים כל השנה, מגוון בעלי חיים, קניונים מרשימים, אתרי עתיקות ומנזרים. בנחל פרת מבקרים למעלה ממאה אלף מטיילים בשנה, אולם בעקבות התקלות, בשנה האחרונה הוא נסגר למטיילים מעל למאה ימים.
בחברה להגנת הטבע ובירוק עכשיו, מציינים כי בשנים האחרונות הם פעלו במישורים שונים מול הגורמים האחראים, להפסקת הזרמת השפכים, אולם לאור הישנות מקרי הזיהום, לא נותרה בידם ברירה, אלא לנקוט בהליכים משפטיים, במטרה לעצור את הזיהום והפגיעה בטבע ובמטיילים. “אין בתיקון תקלה ספציפית אחת אחרי השנייה, כדי לסלק את המפגע, אלא רק בפתרון כולל ומקיף של פעילות המט”ש, באופן שיביא להפעלתו בצורה רצופה ותקינה, ללא תקלות חוזרות ונשנות, היוצרות מפגעים סביבתיים חמורים’’ נכתב בעתירה. ‘’לפיכך, בית המשפט מתבקש להורות למשיבים שלא להסתפק בפתרונות נקודתיים לתיקון ליקוי כזה או אחר, שכן כפי שכבר הוכח, פתרונות אלה אינם עומדים במבחן המציאות, אלא לדאוג לפתרון כולל ומקיף להפעלתו, באופן רציף ותקין, תוך מניעת תקלות מבעוד מועד ולא בדיעבד”.
 


פי.סי.חץ