הוגש כתב אישום  נגד בז’’ן על זיהום מקורות מים

הוגש כתב אישום נגד בז’’ן על זיהום מקורות מים

המשרד להגנת הסביבה הגיש לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד חברת בז’’ן באשמת זיהום מקורות מים. מכתב האישום עולה כי, צינור לא תקין של החברה גרם לדליפת דלק חמורה וזיהום נחל גדורה, זיהום קרקע ומי תהום.

המשרד להגנת הסביבה דרש מחברת בז’’ן לטפל במפגע ולשאוב את הדלק המזהם. 
מכתב האישום עולה כי קבלנים שנשכרו על ידי החברה לצורך ניקוי קדחו בשטח ללא אישור ותאום עם עיריית חיפה ופגעו בקו ביוב ראשי.כתוצאה מכך עשרות אלפי ליטרים של ביוב זרמו במשך שעות ארוכות לנחל גדורה ולקישון.
בבדיקה שנערכה למי הנחל לאחר הפגיעה נמצאו חיידקי צואה בכמות גדולה פי 24 אלף מהערך המרבי המותר וחומר אורגני בערכים פי 30 מהמותר המהווים סכנה לבאים במגע עם מי הנחל, לבעלי החיים וגורמים למפגעי ריח. בשל הפגיעה המאסיבית בקו הביוב נדרש תיקון נוסף של הצינור כשבוע לאחר מכן, פעולה שהצריכה הזרמה נוספת של שפכי ביוב לים. בנחל מגוון בעלי חיים והוא מהווה ציר ירוק ואקולוגי במרכז מטרופולין חיפה.
שרון נסים, מנכ”ל רשות נחל הקישון: 
“משנתקבלה ההודעה על אירוע הזיהום בנחל, החלו פעולות טיפול במפגע לרבות דיגום ותיעוד. מדובר באירוע זיהום קשה ביותר אשר פוגע במאמצי השיקום של רשות נחל הקישון, להפוך את נחל גדורה לרצועה ירוקה שתשרת את תושבי הקריות וחיפה. אירועי זיהום מסוג זה פוגעים קשות במערכת האקולוגית המשתקמת. רשות הנחל תפעל לצמצום המפגע, לטיפול בו ולמיצוי הדין עם האחראים”.
מבז’’ן נמסר בתגובה: 
‘’מדובר באירוע מקומי ונקודתי מלפני 7 שנים. מאז השקיעה קבוצת בזן משאבים כספיים וניהוליים מאסיביים על מנת לצמצם השפעתה על הסביבה ולעמוד בסטנדרטים הסביבתיים והבטיחותיים המחמירים ביותר. את פירות ההשקעה ניתן לראות בדוחות אובייקטיביים של הרשויות, המעידים על שיפור מתמיד בפעילותה הסביבתית של הקבוצה. כתב האישום התקבל רק לאחרונה, כך שבזן לומדת את פרטיו ותגיב בהתאם בבית המשפט’’.
 
 
 
 


פי.סי.חץ