הממשלה תקצה 360 מיליון שקל להגנת מצוקי החוף

הממשלה תקצה 360 מיליון שקל להגנת מצוקי החוף

הקבינט החברתי-כלכלי אישר להכיר בחברה הממשלתית להגנת מצוקי חוף הים התיכון כזרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה בתכנון, ביצוע ותחזוקת ההגנות הימיות.

 כמו כן תעסוק החברה במתן שירותי ניהול, פיקוח וייעוץ למדינה בכל הנוגע להגנות היבשתיות מפני התמוטטות המצוק החופי ותיאום בין ההגנות היבשתיות לבין ההגנות הימיות על המצוק. בעקבות ההסכם החדש יוכל המשרד להגנת הסביבה לוודא שהפתרונות יבנו לטווח ארוך תוך הבטחת ביצוע תחזוקה ובקרת נזקים, וכן מתוך התייחסות גיאוגרפית רחבה כך שביצוע של הגנה במקום אחד לא יגרום לנזק בחוף אחר.
ההסכם שאושר תקף לשמונה שנים ועלותו 360 מיליון שקל בשלב הראשון, שיתוקצבו במשרד להגנת הסביבה. החברה להגנת מצוקי חוף הים התיכון תהיה ממונה על הקמת ההגנות הימיות ותתאם את פעילותה עם הרשויות המקומיות הממונות על ההגנות היבשתיות. חלק מההגנות הינן דחופות, כי הסכנה להתמוטטות במקומות שונים היא חמורה ומיידית ומהווה סיכון לחיי אדם, לרכוש וערכי תרבות.
ממשלת ישראל פועלת בשנים האחרונות לקידום ההגנה על המצוק החופי והמהלך העיקרי אותו הובילה בתחום זה היא תוכנית המתאר הארצית שיזם המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הפנים, ואושרה לפני כחודש בקבינט הדיור. התוכנית תסייע לרשויות המקומיות להוציא היתרי בנייה מהירים להקמת מיגונים יבשתיים למצוק החופי.
חוף הים התיכון, מחוף זיקים בדרום עד ראש הנקרה בצפון, משתרע על פני כ-190 ק’’מ. לאורך קטע חוף בן כ- 45 ק’’מ, בין אשקלון לחדרה, מתנשא מצוק כורכר לגובה של 10 עד 50 מטר. מצוק חוף זה, המהווה ערך טבע ייחודי, מתמוטט ונסוג מזרחה בתהליך מתמשך על פני שנים רבות ובכל שנה מאבד המצוק החופי 40 עד 50 סנטימטרים. בדיקות המומחים העלו כי הגורם העיקרי להתמוטטות הוא גלים הפוגעים במצוק, בנוסף לתהליכים של הידרדרות והתמוטטות גג המצוק כתוצאה מזרימת מי גשמים החורצת סדקים בקרקע. בקטעי חוף רבים מדובר בסיכון ממשי למבנים, דרכים ציבוריות וחופי רחצה.


פי.סי.חץ