נתניה במקום הראשון במיחזור בקבוקים ונייר

נתניה במקום הראשון במיחזור בקבוקים ונייר

כ-67% מהאוכלוסייה ממחזרים בקבוקי פלסטיק אבל רק 52% ממחזרים נייר וקרטון

 
כמה אנחנו ממחזרים והיכן ממחזרים הכי הרבה בישראל? על פי נתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל-2014 החושף לראשונה את הרגלי המיחזור של תושבי ישראל מעל גיל 20, כשני שליש מהאוכלוסייה (67%) נוהגים להעביר בקבוקי פלסטיק למיחזור. 
עוד עולה מהסקר כי נתניה היא בעלת שיעור המיחזור הגבוה בארץ עם 84%. בנוסף לנתניה, נרשמו שיעורי מיחזור גבוהים בערים אשדוד (83%) ותל אביב-יפו (82%) ביתר הערים הגדולות שיעור הממחזרים נע בין 69% ל-72% מהיהודים למעט ירושלים שבה שיעור הממחזרים נמוך ממחצית- 48% (72% מהתושבים היהודים). למחזור תורמים מתקני המיחזור הרבים לבקבוקי פלסטיק הפזורים בערים, כש-78% מהישראלים מדווחים כי באזור מגוריהם קיים מתקן כזה. נתון מפתיע לחיוב הוא שגם מיחזור בקבוקים קטנים תמורת פיקדון הוא הרגל של 42% מהישראלים.
כמחצית מהאוכלוסייה (52%) , מעבירים נייר וקרטון למיחזור. כשליש (31%) בירושלים - 48% מהיהודים, ו-40% בבני ברק לעומת 78% בנתניה. בתל אביב-יפו 71% מהנשאלים   נוהגים להעביר למִחזוּר נייר וקרטון. שיעור נמוך של תושבי ירושלים (42%) מדווחים על מכולה לאיסוף נייר וקרטון באזור מגוריהם. בקרב היהודים בירושלים עומד השיעור על .64%  שיעור נמוך יחסית נמצא גם בחיפה (59%) לעומת נתניה שבה  91%מדווחים כי קיימת מכולה לאיסוף נייר וקרטון באזור מגוריהם. בתל אביב-יפו ל77%- מכולה באזור מגוריהם.
42% מהאוכלוסייה מחזירים לחנות בקבוקי פלסטיק קטנים, בקבוקי זכוכית ופחיות תמורת פיקדון. ברחובות השיעור הגבוה ביותר (60%) של המחזירים בקבוקים ופחיות עבור פיקדון, ובמרבית הערים השיעור נמוך ממחצית. בתל אביב-יפו השיעור דומה לשיעור הארצי - 42% (ובירושלים רק 30% מחזירים בקבוקים ופחיות עבור פיקדון  45%) מהיהודים). יצוין כי 60% מכלל האוכלוסייה מדווחים כי קיימת באזור מגוריהם האפשרות להחזיר בקבוקים תמורת פיקדון, אך רק 42% מעבירים בפועל לחנויות. 
בתל אביב-יפו 78% מדווחים על האפשרות להחזיר לחנות תמורת פיקדון, אך בפועל רק 42%  מתושבי העיר, כאמור, מחזירים.
שיעור המיחזור של סוללות, מוצרי אלקטרוניקה ותרופות טעון שיפור. רק שליש (32%) מהאוכלוסייה נוהגים להעביר סוללות למיחזור, 11% מעבירים מוצרי חשמל למיחזור כשהמתקנים לאיסוף מוצרי חשמל ואלקטרוניקה נדירים: רק עשירית (10%) מהציבור מדווחים כי קיים מתקן כזה באזור מגוריהם. רק 14% מחזירים תרופות שפג תוקפן לבתי המרקחת או לקופת החולים.
בשנת 2014 נאספו בישראל כחמישה מיליון טונות פסולת ברשויות המקומיות כשכל תושב מייצר בממוצע 1.7 ק”ג פסולת ביום.
ברשויות המקומיות מוחזרו כ-900 אלף טון של פסולת שהם רק כ-18% מסך הפסולת הנאספת. ומי הם יצרני האשפה הגדולים ביותר? מהנתונים עולה כי 28% ממשקי הבית בישראל משליכים עד 79 ליטרים של אשפה בשבוע, 27% משליכים 199-80 ליטרים אשפה ו-43% משליכים 200 ליטרים ומעלה של אשפה בשבוע. מבין הערים הגדולות, בירושלים ובבני ברק שיעור גבוה יחסית של משקי בית המשליכים 200 ליטרים ומעלה של אשפה בשבוע (50% ו-49%, בהתאמה), לעומת 27% בתל אביב-יפו ובבת-ים.
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: “המשרד ממשיך בקידום מהפכת המיחזור בישראל כאשר יעד המיחזור לשנת 2020 הוא 50% מכמות הפסולת המיוצרת, זאת ביחס ישיר לירידה בהטמנת פסולת. הסקר ישמש את המשרד ככלי נוסף לבחינת הפעילות בנושא המיחזור והמשרד יבדוק באילו מקומות בארץ ובאילו נושאים יש להפעיל מדיניות שונה”. במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי אחוזי המיחזור במרבית הערים והרשויות בישראל נמצאים במגמת עלייה ומבטיחים לסייע לישובים וערים בהם נתוני המיחזור נמוכים במטרה לצמצם פערים”.


פי.סי.חץ