הממשלה אישרה את התוכנית להפחתת פליטת גזי חממה

הממשלה אישרה את התוכנית להפחתת פליטת גזי חממה

יישום היעדים יוביל להפחתה של כ-25% מהפליטות וחסכון של למעלה מ-100 מיליארד שקל למשק הישראלי

הממשלה אישרה את יעדי המשרד להגנת הסביבה, משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, ומשרד האוצר להפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק. ישראל מחויבת על פי אמנת האקלים להגיש לאו”ם את יעדי הפחתת הפליטות עד סוף ספטמבר 2015 לקראת ועידת האקלים בפריז בנובמבר, לצורך היערכותה לחתימה על הסכם גלובאלי חדש ומחייב למאבק בשינויי אקלים.                                                                         התוכנית צפויה לחסוך למשק הישראלי למעלה מ-100 מיליארד שקל ונקבע כי האוצר יקציב חצי מיליארד שקל למימושה, בתוספת מענקים להשקעות בהתייעלות אנרגטית בסך 300 מיליון שקל במשך ארבע שנים.
יעד התוכנית, אותו קבע המשרד להגנת הסביבה בסיכום עם משרד האנרגיה ועל בסיס המלצות ועדה בין משרדית מקצועית, הוא הפחתה של כ-25% מפליטות גזי החממה הצפויות ב-2030, שהם 7.7 טון פליטות לנפש בשנת 2030. לצורך השגת היעד נקבעו יעדים לאומיים להפחתה וייעול של צריכת האנרגיה במשק וייצור חשמל ממקורות של אנרגיות מתחדשות עד שנת 2030.
ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת עומד כיום על 2% בלבד ועל פי היעד החדש יעמוד על שיעור של 13% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2025 ובשיעור של 17% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2030. כך, אם תיושם התוכנית שבהחלטה במלואה, מתוך 78 טרה-וואט חשמל אשר ייצרכו  בשנת במשק 2030, 17% ייוצרו ממקורות של אנרגיה מתחדשת.                                                                                                                  איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל מעריך כי התוכנית הכוללת עתידה לקדם השקעות בהיקף מוערך של כ-25 מיליארד שקל. כמו כן, יישום התוכנית ידרוש הקמה של מתקנים חדשים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות בהיקף של בין 8 ל-10 ג’יגה-וואט (8,000-10,000 מגה- וואט) עד לשנת 2030 - פי עשרה ויותר מהספק המתקנים הקיימים הצפוי להיות מחובר לרשת עד סוף 2016, העומד על 800 מגה- וואט.
עוד הוחלט על יעד צמצום צריכת חשמל בשיעור של 17% וצמצום הנסועה הפרטית בשיעור של 20% בשנת 2030 זאת על ידי מערכות הסעת המונים, המבוססות על אוטובסים, רכבות כבדות ורכבות קלות, מעבר לשימוש בגז דחוס ברכבי דיזל כבדים ובעיקר במשאיות ואוטובוסים, והפחתת רמות זיהום האוויר והגודש במרכזי הערים.
לאחר אישור הממשלה יגיש המשרד להגנת הסביבה את התוכנית לאו”ם כמחויבות הרשמית של מדינת ישראל ותוכנית העבודה לעמידה ביעדים תוגש לממשלה בתוך כחודש וחצי מאישור היעדים. אבי גבאי, השר להגנת הסביבה: “אנו מציגים יעדים דרמטים עבור ישראל. כל אזרח ירגיש חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל, הדלק ובצמצום זיהום האוויר בעקבות יישום התוכנית ועמידה ביעדים המקדמים אותנו צעד נוסף לכיוון מדינות ה-OECD לחיסכון של מיליארדים למשק ופיתוח טכנולוגיות ירוקות מתקדמות. כמו בתוכניות אחרות אנחנו מאמינים שגם כאן כולם יצטרפו ונעבוד בשיתוף פעולה מלא”.                                                                 פעילי ארגון “מגמה ירוקה” שהפגינו מחוץ לישיבת הממשלה, מתחו ביקורת על היעד הצנוע, שהופחת מ-32% עליהם המליץ המשרד להגנת הסביבה, שנקבע בלחץ משרד רה”מ ומשרד האנרגיה. “מוזר לראות את ישראל מתקשה לקבוע יעדים טובים להתמודדות עם משבר האקלים שכבר הוכר כאתגר הגדול של האנושות כיום. הדרך הנכונה להתמודד עם המשבר היא להכריז על יעדים שאפתניים בהפחתה של פליטות גזי חממה ובקידום מאסיבי של אנרגיות מתחדשות”, אמר  מור גלבוע, מנכ”ל מגמה ירוקה.        
 יו”ר משותפת של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח”כ תמר זנדברג, מתחה גם היא ביקורת נוקבת על החלטת הממשלה וטענה כי “מדובר בזלזול מופגן ובוטה, התוכנית שאושרה מהווה לא יותר ממס שפתיים. היא לא תאפשר פיתוח של אנרגיה ממקורות מתחדשים, שבישראל שטופת השמש אמור היה להיות מובן מאליו כבר מזמן ולא תוכנית אמיתית להתייעלות אנרגטית, כפי שהוחלט כבר כמה פעמים בעבר וכלום לא קרה”.


פי.סי.חץ