תעשייני הצפון השתתפו בכנס בנושא היתר רעלים

תעשייני הצפון השתתפו בכנס בנושא היתר רעלים

עשרות תעשיינים השתתפו ביום עיון בנושא “היתר רעלים”, שקיים מרחב צפון של התאחדות התעשיינים.

במפגש, קיבלו המשתתפים סקירה על חשיבות היתר רעלים למפעלי התעשייה מפי משה משעל, חבר הנהלה ויו”ר ועדת איכות הסביבה של התאחדות התעשיינים בצפון, שהסביר את החשיבות בהצמדות לתקנים האירופאים שאומצו בישראל. משעל בירך את הממשלה על ההחלטה לעשות מהלכים להפחתת נטל הרגולציה, הפוגעת בתעשייה ובצמיחת הסקטור היצרני וציין את חשיבות הפעילות של ההתאחדות כגוף המייצג ומסייע למפעלי התעשייה בצפון, במתן כלים להנגשה יעילה יותר של תהליכים בתחום איכות הסביבה. 
בהמשך, שמעו התעשיינים מאסנת אביטל, ראש תחום איכות הסביבה בהתאחדות, סקירה מקיפה לגבי מעמדו המשפטי של היתר רעלים והשלכותיהם של חוקים ותקנות רגולטוריות שעתידות להיכנס לתוקף בתקופה הקרובה. מד”ר עופר דרסלר, מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה, דיבר על מצב איכות האוויר באזור. ד”ר דרסלר ציין כי ישנה ירידה ניכרת בכמות הזיהום הנפלט מהתעשייה לאוויר במפרץ חיפה. 
בהמשך, סקר שלמה כץ, מנהל מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה, את הפעילות המשמעותית שבזכותה ירד הזיהום מהתעשייה לאורך השנים האחרונות. כץ ציין, כי “מפרץ חיפה הוא המקום המנוטר ביותר בארץ” ולכן, לא ייתן יד להגדלת המזהמים באזור, אלא רק תוך שמירה והקפדה על מסגרת התקנים. עוד אמר כץ, כי הקמת מרכז דלקים, במקום האתרים של קרית חיים ואלרועי, צפויה לעלות  כ-1.7 מיליארד ש”ח, פרויקט שכרגע לא מאושר תקציבית.
כץ הסביר לתעשיינים את חשיבותו של “היתר הרעלים” והבהיר כי ערעור בנושא נידון בבית המשפט העליון ולכן ההשפעה של צו כזה היא דרמטי למפעל. בהמשך, הציג כץ את הצעת “חוק רישוי ירוק”, שנמצא כיום בהליכי חקיקה וצפוי להשפיע באופן משמעותי על התעשייה. החוק החדש ירכז את כלל ההיתרים ויאגום את כל תהליכי ההסדרה, לפי מודל הקיים באירופה. 
ליאור אפלבאום, מנהל מרחב צפון בהתאחדות התעשיינים: “כתעשיינים, אנו מבינים את החשיבות שבשמירה על איכות הסביבה וקיום מדיניות  של אחריות אקולוגית ופיתוח בר קיימא למען עתיד הקהילה בה אנו חיים. אני מאמין כי התעשייה יכולה וצריכה לקחת חלק בהובלת המהפכה האקולוגית ואכן, בשנים האחרונות בוצעו על ידי התעשייה השקעות ענק בטכנולוגיות לשיפור איכות האוויר והקרקע ושיפורים מהותיים בעקבות אימוץ תקנים מהמחמירים בעולם”. 
 
* בתמונה - ליאור אפלבאום, מנהל מרחב צפון בהתאחדות התעשיינים
 


פי.סי.חץ