שפכים הוזרמו לנחל לכיש וגרמו למות אלפי דגים

שפכים הוזרמו לנחל לכיש וגרמו למות אלפי דגים

אלפי דגי בורי מתו בעקבות תקלה בקו ביוב שגרמה להזרמת שפכים לנחל לכיש שבדרום.

לאחרונה קרס צינור ביוב בסמוך לנקז בזק בעיר אשדוד ובמסגרת עבודות התיקון הוזרמה כמות עצומה של שפכים לנחל, שגרמה למותם של דגים רבים, ברובם מסוג בורי.
מאחר ושפך הנחל חסום על ידי חול, הזיהום לא הגיע למי הים ולא גרם לסגירת חופי רחצה, אך הנזק לנחל הוא עצום ויעברו עוד שבועות רבים עד לשיקום החי והצומח בנחל. בעקבות זרימת הביוב לנחל מזהיר משרד הבריאות משייט ודייג בנחל.
הצינור שקרס הוקם לפני שבע שנים בלבד ולכן נשאלת השאלה כיצד צינור כזה קורס אחרי פרק זמן כה קצר. האם מדובר בתקלה הנובעת מתכנון לא נכון, מהקמה שגויה או מתחזוקה רשלנית?
בשנים האחרונות עשו עיריית אשדוד ותאגיד המים והביוב “יובלים”, מאמצים רבים כדי לשקם את נחל לכיש, אחרי שנים ארוכות של זיהום בשפכים. בין העבודות שבוצעו היו החלפת צינור הביוב וכן הקמת נקזים שתפקידם למנוע את הגעת השפכים לנחל בעת תקלות. 
בסמוך לקו השפכים הנוכחי, שעובר בסמוך לנחל, עובר קו שפכים ישן, שתפקידו לשמש כגיבוי בעת תקלה. ‘’הקו נמצא בשימוש חלקי בלבד, זאת בשל העדר תיאום עם חברת נתיבי ישראל שבשטחה עובר הצינור. עמותת צלול קוראת לכל הצדדים להשמיש את צינור הגיבוי ולמנוע בכך את הזיהום הבא ואת המראות הקשים של דגים מתים בנחל”, נמסר בהודעת עמותת צלול. עוד קוראת “צלול” להקמתה של ועדת בדיקה שתבדוק את קריסת הצינור בן שבע השנים, ודורשת לפרסם את הממצאים לציבור”.
בתוך כך, ארעה תקלה בתחנת שאיבה בנהריה שגרמה להזרמת ביוב לנחל הגעתון ומשם לים. משרד הבריאות הורה על סגירת חופי הרחצה, שנותרו סגורים במשך ארבעה ימים בשל המצאות חיידקים במים.
 


פי.סי.חץ