לפלר:

לפלר:

אנו מגבשים פתרון מהיר וישים למפגע המפחמות

מנכ”ל המשרד היוצא להגנת הסביבה דוד לפלר וצוותו נועדו לאחרונה עם נציגי המועצה האזורית וישובים, ונציגי איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל, בנוגע לפתרון המתהווה למפגע המפחמות. 
הפגישה התקיימה לאור פסיקת בג”צ  אשר חייבה את הממשלה להקים באופן מיידי ועדה בין משרדית הכוללת את משרדי איכות הסביבה, הבריאות, האוצר והחקלאות על מנת לפתור ללא דיחוי את מפגע המפחמות ובכלל זה התקנת תקנות למניעת העברת גזם לשטח הרשות הפלסטינית ויצירת אכיפה מוגברת כנגד העברת הגזם. בפתיחת הדיון ציין לפלר כי לאחרונה התקיימו דיונים עם שרי החקלאות ואיכות הסביבה החדשים במטרה לגבש פתרון מיידי וישים אשר מצד אחד ימנע העברת גזם מהחקלאים לשטחי הרשות הפלשתינית ומאידך יאפשר לחקלאים למסור את הגזם באופן מוסדר. לפלר ציין כי קיים לכך תקציב וכי ישנם מספר פתרונות ישימים שניתן לבצע בפרק זמן קצר.
ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה התייחס לדברים וציין כי יש לתקן תקנות ובמקביל ליצור מנגנון יסודי שיקיף את כל פתרון המפגע הקשה. מזכיר הישוב מצפה אילן חגי פלמר אמר כי מדובר בנקודת זמן קריטית היות ובימים אלה מוקם ישוב הקבע במצפה אילן- ומתיישבים יסרבו להמשיך ולהשקיע בבניית בתים לאור המפגע. בהמשך הדיון קבע לפלר כי יוכן נייר עמדה מקיף של המשרד המציע שתי חלופות. האחת, שימוש בגזם לקומפוסטציה והשני שימוש בגזם כאנרגיה. נייר העמדה יוכן בשיתוף צוות איגוד ערים שרון כרמל. מנכ”ל האיגוד ניר סהר הדגיש כי מדובר בפתרונות ישימים מבחינה מקצועית. בסיום הדיון הדגיש אילן שדה,” מאז פסיקת בג”צ לפני כשלושה חודשים נעשית עבודה במשרדי הממשלה על מנת למצוא פתרונות למפגע. אנו מברכים על כך אך במקביל אין בכוונתנו להרפות הן במישור המשפטי והן במישור הציבורי, עד למציאת פתרון מלא ומקיף למפגע הפוגע קשות בבריאות וחיי התושבים”. 
 
בתמונה - הדיון במשרד להגנת הסביבה. צילום - המועצה האזורית מנשה.


פי.סי.חץ