ישראל במקום השני בפליטות גזים מייצור חשמל ב-OECD

ישראל במקום השני בפליטות גזים מייצור חשמל ב-OECD

בישראל נפלטים 767 גרם פחמן דו- חמצני לכל קוט”ש מיוצר, זאת בזמן שהממוצע של הארגון ניצב 427 גרם בלבד

בזמן שנציגי ישראל נטלו חלק פעיל בוועידת האקלים של האו”ם בפריז להפחתת פליטות הפחמן ובלימת ההתחממות הגלובלית, התפרסם דו”ח של ה-OECD המעניק למדינה את המקום השני מבין חברות הארגון בפליטת גזי חממה מייצור חשמל.
על-פי הדו”ח החדש והלא מחמיא ישראל, אותה מקדימה בדירוג רק אוסטרליה, פולטת כמעט פי שניים מהממוצע של ה-OECD ביחס לחשמל המיוצר, בשל השימוש המוגבר הרב בפחם שמיסויו נמוך יחסית. עוד מצביע הדו”ח על כך שישראל ניצבת במקום השביעי במדד העולמי לפליטות ביחס לגודל האוכלוסייה.
הדו”ח שמבוסס על נתוני שנת 2012 ואשר הוצג בפני השר להגנת הסביבה, אבי גבאי על ידי מזכ”ל ה-OECD, אנחל גוריה, מצביע כאמור על כך שלפי נתוני סוכנות האנרגיה הבינלאומית, ישראל היא אחת המדינות שפולטות הכי הרבה גזי חממה בגין ייצור חשמל. בישראל נפלטים 767 גרם פחמן דו-חמצני לכל קוט”ש מיוצר וזאת בזמן שהממוצע של הארגון ניצב 427 גרם פחמן דו-חמצני בלבד, כמות הנמוכה כמעט ב-50% מזו שנפלטת בישראל.
בנוסף, מעלים הנתונים היוצאים לאור בדו”ח כי ישראל ממוקמת במקום השביעי בעולם בפליטת פחמן דו-חמצני ביחס לגודל האוכלוסייה אחרי מדינות כמו אסטוניה, ארה”ב ואוסטרליה. 
למרות שבישראל קיימות הכנסות גבוהות ממיסוי בעל השלכות סביבתיות, ובראשן המיסוי על כלי רכב ודלקים בשיעור 2.8% מהתמ”ג לעומת 1.6% בממוצע במדינות הארגון- קובעים כלכלני ה-OECD כי מדיניות המיסוי אינה אפקטיבית. כך למשל המיסוי על הסולר שרמות הזיהום שהוא פולט לליטר גבוהות ברבה משל הבנזין, דווקא נמוכות יותר. כמו כן, נהגים בתחבורה הציבורית ונהגי משאיות מקבלים החזר של מחצית המסים שהם משלמים, מהלך שאינו מעודד מעבר לכלי רכב ידידותיים יותר לסביבה.
בשורה התחתונה קובעים ב-OECD כי בנוסף למיסוי הירוק הקיים בישראל, יש להוסיף מיסוי גם על גורמי פליטה נוספים כמו גז לייצור חשמל ולתעשייה, ולהגדיל את המיסוי על פחם.
לאחרונה נכנסו לתוקפן ההוראות החדשות של המשרד להגנת הסביבה לצמצום זיהום האוויר מתחנות הכח של חברת החשמל. המשרד מפעיל לראשונה את סמכויותיו, ודורש מהחברה לצמצם את השימוש בפחם בתחנת הכח הממוקמת בחדרה, ולהגדיל את השימוש בגז טבעי.
הדרישות לצמצום הפליטות והזיהום נחוצות בעקבות התעכבות חברת החשמל בהתקנת הסולקנים, והן ניתנו כתנאי לאישור הדחיה הנוספת שביקשה חברת החשמל למועד סיום התקנת הסולקנים ביחידות אלה.
על פי התנאים החדשים שהציב המשרד לחברת החשמל, יצומצם השימוש בפחם בתחנת הכח אורות רבין בחדרה בשנת 2016 בכ-8-10% אחוזים.
המשרד דורש מחברת החשמל להפחית את השימוש בפחם ולצמצם את הפליטות לאוויר עד לרמה שוות ערך לזו הנדרשת בדירקטיבות האירופאיות, ולרמה שוות ערך ליחידות פחמיות עם סולקנים, כפי שמחוייבת חברת החשמל מתוקף הצו האישי.
כתוצאה מדרישת המשרד בשנת 2016 יוסטו כ-1.4 טרה-וואט מייצור בפחם לייצור בגז טבעי (כ-3% מסך הייצור של חברת החשמל) וכתוצאה מהפחתה זו בזיהום האוויר תימנע תמותה מוקדמת של כ-25 בני אדם בשנה. החיסכון הכלכלי למשק כתוצאה מהסטת הייצור מפחם לגז יעמוד על 62.5 מיליוני דולר בעלויות חיצוניות.
הגבלת הפליטות בתחנת הכח בחדרה היא צעד ראשון ובעקבותיו יוגבל השימוש בפחם גם בתחנת הכוח אשקלון, בשל עיכובים בלוחות הזמנים בהתקנת הסולקנים גם בתחנה זו.
משק החשמל בישראל הוא התורם המרכזי לזיהום אוויר משרפת דלקים. תחנות הכח הפחמיות בישראל אחראיות לכ-80% מסך זיהום אוויר ממשק החשמל. התקנת סולקנים בכל היחידות הפחמיות תמנע תמותה מוקדמת של 234 בני אדם בשנה ותצמצמם בעשרות אחוזים את פליטת מזהמי האוויר באזור חדרה ואשקלון.


פי.סי.חץ