מסעדה שהזרימה ביוב לכנרת נקנסה בכ-400 אלף שקל

מסעדה שהזרימה ביוב לכנרת נקנסה בכ-400 אלף שקל

בית משפט השלום בנצרת הרשיע את בעלי ומנהלי מסעדת “כפר נחום” אשר פעלה בסמוך לחופי הכנרת, בשבעה אירועים שונים בין השנים 2010 ל-2012 בהם הוזרם ביוב גולמי מהמסעדה לשטחים פתוחים ומשם למי הכנרת. 
המסעדה, שפעלה ללא רישיון עסק בסביבה החופית של הכנרת באזור הגן הלאומי ושמורת הטבע כפר נחום, לא חוברה לקו ביוב ראשי לטיפול בשפכים ולכן השפכים שנוצרו במסעדה נאגרו בשני בורות רקב הצמודים אליה. על פי כתב האישום, הונחה אחד מעובדי המסעדה לרוקן באמצעות ביובית את מי הביוב שנאגרו לשטחים חקלאיים הצמודים לחופי הכנרת. באירוע בשנת 2011 נקלע אותו עובד למארב של פקחי יחידת עיט’’ם של רשות הטבע והגנים ונמלט מהמקום תוך נטישת הביובית בה נהג בשטח. במקרה נוסף, התגלה צינור ישיר המחבר בין בורות הביוב למי הכנרת וממנו נפלטו מים עכורים ובהם נמדדו ערכי זיהום גבוהים.
בעקבות כתב האישום שהוגש על יד המשרד להגנת הסביבה נפסק על ידי ביהמ’’ש כי המסעדה תשלם קנס בסך 350 אלף שקל והתחייבות בסכום זהה להימנע במשך 3 שנים מלחזור על עבירות מסוג זה.
בנוסף, מנהל המסעדה הורשע ונידון לשלושה וחצי חודשים של עבודות שירות וקנס בסכום של 30 אלף שקל. כמו כן, על המנהל הוטל מאסר על תנאי ל-9 חודשים והתחיבות בסך 100 אלף שקל להימנע מהעבירות בהן הורשע. עובד המסעדה שנהג לרוקן את תכולת המכלים בשטחי החקלאות נידון לשני חודשים של עבודות שירות ונקנס בסכום של 20 אלף שקל. כמו כן, הוטל עליו מאסר על תנאי לששה חודשים והוא חתם על התחיבות בסך 30 אלף שקל להימנע מהעבירות בהן הורשע במשך 3 שנים. הכספים יועברו ל’’קרן לשמירת ניקיון.”
בחודש ינואר 2014, בתום מאבק ממושך של 17 שנים, שניהלו רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים כינרת ויחידה אוכפת תכנון ובנייה של משרד הפנים, פסק בית המשפט העליון על סגירתה והריסתה לאלתר של המסעדה אשר הוקמה בניגוד לחוק בלב הגן הלאומי כפר נחום. לאחרונה פונתה המסעדה והחוף ישופץ ויוחזר לציבור הרחב. 


פי.סי.חץ