תו תקן ירוק הוענק למפעל אינטל קרית גת

תו תקן ירוק הוענק למפעל אינטל קרית גת

התקן ניתן הודות לשורה של תהליכי התייעלות וחיסכון באנרגיה, חיסכון בדלק ומים, צמצום פסולת ועוד

 
מכון התקנים, המועצה לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה העניקו לחברת אינטל תו תקן חדש ל”מתחם תעשיה ירוק” (תקן 5281 חלק 9.2).
מדובר בתקן שגובש לאחרונה והוא בגדר חידוש בקנה מידה עולמי: עד היום תקני הבנייה הירוקה השונים הסמיכו רק מבני מגורים או מבני ציבור; זוהי הפעם הראשונה שנמצאה הנוסחה האחידה שתאפשר מתן תקן סביבתי למתחם המשלב משרדים וייצור תעשייתי. 
התקן ניתן על סמך ביצוע תהליכים הקשורים בהתייעלות אנרגטית, חיסכון במשאבים, דאגה לרווחת העובדים ושקיפות מול הציבור והקהילה. מאחר שמתחמי תעשיה הם מהצרכנים הגדולים ביותר במשק של אנרגיה ומשאבים, וכל מתחם שכזה שקול למאות בתי אב, ברור שלהתייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבים במפעלי תעשיה תהיה השפעה משמעותית על המשק - והסביבה. החברה הראשונה בישראל שעומדת בתקן החדש היא אינטל, שמפעילה בין היתר את מפעל ייצור השבבים בקריית גת. 
כדי לעמוד בתקן, ביצעה אינטל ישראל כמה תהליכים, התקנות של ציוד ושינויים בשיטות העבודה, שאיפשרו לה לחסוך באנרגיה, בדלקים ובמים, לחסוך בהוצאות שונות על הטמנת פסולת תעשייתית, לתרום לשמירת הסביבה - ולקהילה סביב מתחמי הפעילות שלה.  
כך למשל, באינטל בקריית גת הותקנה מערכת לשימוש חוזר במי תהליך להזנת מגדלי קירור, הצפויה לחסוך כ-800 אלף מ”ק של מים שפירים בשנה. בחישוב של 2.05 דולר למ”ק - מדובר על חיסכון של יותר ממיליון וחצי דולר. 
כמו כן בחודשים האחרונים, במסגרת עבודות הבינוי הנרחבות במפעל אינטל קריית גת, פורקו מהמתחם מיכלים ומתקנים תעשייתים גדולים, שנמכרו או נמסרו לחברות אחרות. היתרון במקרה זה היה כפול: השימוש החוזר או המיחזור של הציוד חסך את הצורך בהטמנה בקרקע - כאשר הקרקע הפנויה להטמנה בישראל הולכת ואוזלת; בנוסף, ההימנעות מהטמנת הציוד בקרקע חסכה לאינטל הוצאה של היטלי הטמנה בגובה 162 אלף שקל.
במפעל בקריית גת קיימת הפרדה של הפסולת ל-8 זרמים: נייר, קרטון, מתכת, עץ, זכוכית, פסולת אלקטרונית, פחיות ובקבוקים, פסולת אורגנית ופלסטיק - שגם היא מעודדת מחזור ומונעת הטמנה בקרקע. בנוסף, ניהול מוקפד של הפרדת פסולת הבנייה איפשר לאינטל להפריד את פסולת עבודות הבינוי ליותר מ-20 סוגים שונים ולמחזר כ-90 אחוז מכמעט 4000 טונות של פסולת. חלק מהפסולת נמכר לחברות המעוניינות בסוג מסוים כמו למשל כבלי נחושת שנמכרים לחברה בהולנד. התהליך הזה בלבד חסך לאינטל הוצאות הטמנה ושינוע של כ-10 מיליון דולר.
אינטל היא גם מהחברות היחידות בישראל שמוסרות באופן וולונטרי דו”ח מפורט על פליטות, צריכת אנרגיה ומדדי איכות סביבה מגוונים.
רן כהן, יו”ר מכון התקנים הישראלי: התו הירוק מוענק על ידי מכון התקנים הישראלי והמשרד להגנת הסביבה לארגונים שעמדו בדרישות הסביבתיות המחמירות לקבלת התו. אינטל ישראל הינה בין החברות הפורצות דרך, בכל הקשור להגנה על הסביבה, ועל כך מגיעה לה הערכה רבה”.
השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: “גם מפעלים ומבני תעשייה שהם בדרך כלל ‘זוללי’ אנרגיה מבינים את התועלות שבבנייה ירוקה והתחשבות בסביבה - חיסכון כלכלי משמעותי ושיפור הבריאות של העובדים וסביבתם. תהליכי התייעלות כאלה הם המשך ישיר להתחייבויות שלנו בוועידת האקלים בפריז ויסייעו להפחתת זיהום האוויר ופליטות גזי החממה”. 
מקסין פסברג, מנכ”לית אינטל ישראל: “אני גאה בקבלת תו תקן ירוק למבנים באינטל בקריית גת, בהמשך לתקן שניתן למבנים באינטל חיפה לפני מספר שנים. יכולנו ללכת בדרך הקלה ולסמוך על התקן הבינלאומי למבנים אך בחרנו בתקן הישראלי מתוך רצון לקדם את התעשייה בארץ ולפתח תהליכים שנכונים יותר למשק הישראלי - ובכך להתוות את הדרך למפעלים אחרים. כחברה טכנולוגית אנו פועלים ללא הרף למציאת פתרונות חדשניים לתרומה לאיכות הסביבה ובריאות עובדינו”. 
 
*בתמונה - מימין: אבירם דהרי, ראש עיריית קריית גת; אבי גבאי, השר להגנת הסביבה; רן כהן, יו”ר מכון התקנים ומקסין פסברג, מנכ”לית אינטל ישראל. צילום: רן זיסוביץ’.


פי.סי.חץ