כבר לא חינם: חוק השקיות אושר בכנסת

כבר לא חינם: חוק השקיות אושר בכנסת

החל מהשנה הבאה יגבו רשתות המזון 10 אגורות על כל שקית נשיאה במטרה להקטין את הנזק הסביבתי שהן גורמות

 
 
 
ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה את חוק השקיות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. במסגרת החוק תופסק חלוקת שקיות בחינם ברשתות השיווק הגדולות וכל שקית תעלה 10 אגורות. מטרת החוק היא לצמצם את השימוש בשקיות ובכך להפחית את כמות הפסולת. הישראלים צורכים יותר מ-2.2 מיליארד שקיות מזהמות בשנה.
“אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחייה”, אמר השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, “אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק לאחר שנים של דיונים, הודות ליו”ר הוועדה, ח”כ דודי אמסלם וחברי הכנסת שתמכו בחוק”.
בחודשים האחרונים מקדם השר גבאי את חוק השקיות (החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות) שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת והגיע לדיון בוועדת הפנים לאחר שאושר להחיל בו דין רציפות.
על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד-פעמיות “דקות”, שעוביין פחות מ-20 מיקרון. בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד פעמיות שעוביין 21 מיקרון או יותר ויגבו עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מעשר אגורות. 
המחיר שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה שתשמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום אוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.  
בתוך שנה ורבע ייקבעו יעדים לחוק במטרה לעקוב אחר יישומו. כמו כן, קיימת אפשרות לשר להרחיב את החוק לכלל בתי העסק ולהעלות את מחיר השקית לצרכנים.
כיום מוציאות רשתות השיווק יותר מ-88 מיליון שקלים בכל שנה על חלוקת שקיות הנשיאה (המכונות גם “שקיות גופייה”) וסכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה יוביל לשינוי המצב כך שכל אדם ישא בעלויות לפי היקף הצריכה שלו.
לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הפלסטיק בחינם. 
ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.
השר לשעבר ויוזם החוק, ח”כ עמיר פרץ: “מדובר בניצחון גדול לאיכות הסביבה בישראל. החוק יחולל מהפכה של ממש אשר תציב אותנו בשורה אחת עם המתקדמות במדינות העולם. אין שום סיבה בעולם שישראל תישאר מאחור ולא תתקדם לשימוש בשקיות בד רב-פעמיות. אני מברך את השר אבי גבאי, שהמשיך את הטיפול בהצעת החוק שיזמתי בזמנו ואשר בוטלה על ידי נתניהו ממניעים של נקמנות פוליטית לאחר שהתפטרתי מהממשלה”. 
ארגוני הסביבה שהיו שותפים לגיבוש החוק, בירכו מצד אחד על אישור החוק, אולם מצד שני הביעו ביקורת לא מבוטלת וחשש כבד מתרומתו המעשית להפחתת הנזק שגורמות השקיות. “כל הרעיון של חוק השקיות הוא שהציבור לא יסבול מנטל המס, כי הוא ישנה את התנהגותו ויפסיק לצרוך שקיות, אך היטל של 10 אגורות לא ישנה דפוסי צריכה. בפועל החוק של גבאי יהפוך למס על הציבור ללא תועלת סביבתית”, ציין עמית ברכה, מנכ”ל עמותת אדם טבע ודין.
במועצה לישראל יפה אומרים: “יעילותו של החוק במתכונתו הנוכחית תוכח רק על פי מבחן התוצאה בשטח ואין לברך על המוגמר. המחיר הנמוך שנקבע לשקית לא יוביל לדעתנו להפחתה משמעותית בכמות השקיות הנצרכת ואנחנו מחויבים להביא לשינוי החקיקה ככל שיידרש”. 
מעמותת “צלול” נמסר: “אנחנו נאבקים שנים למען חוק אמיץ ובלתי מתפשר אבל זה לא החוק שעבר. כשכל שקית תעלה 10 אגורות בלבד, וללא יעדים או סנקציות, נדמה שזה חוק שנוסח כדי לעבור בכנסת בקלות, והוא ישאיר את הציבור אדיש”.
גם ח”כ יעל כהן פארן ציינה כי “חוק השקיות מצעיד את ישראל קדימה, אך עשר אגורות לשקית זה לא מספיק. חייבים לצאת במסע הסברתי ולחלק סלים רב פעמים בחינם לציבור הרחב, כמו שהוצג בחוק המקורי”.
בתגובה אמר השר גבאי שאם יתברר בעתיד שהסכום הנוכחי אינו מניע את האזרחים לוותר על השקיות, ניתן יהיה להעלותו.
 


פי.סי.חץ