השר להגנת הסביבה חתם באו”ם על הסכם פריז

השר להגנת הסביבה חתם באו”ם על הסכם פריז

בטקס שנערך לאחרונה בבניין האו”ם בניו-יורק חתם השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, בשם ממשלת ישראל, על ההסכם שגובש בוועידת האקלים בפריז.

השר גבאי חתם על ההסכם במסגרת התכנסות מיוחדת של נציגי 175 מדינות שהשתתפו בוועידת האקלים בפריז בדצמבר האחרון, לחתימה על ההסכם הגלובלי למאבק בשינויי האקלים, שנועד להוביל את העולם למעבר לכלכלה דלת פחמן, ולצמצום התלות בדלקים פוסילים.
מאז השתתפותה של ישראל בוועידת האקלים בדצמבר הוביל המשרד להגנת הסביבה שורה של החלטות תקדימיות לצמצום זיהום האוויר והפחתת גזי החממה כמו החלטת הממשלה על תוכנית לאומית כלל משקית להפחתת פליטות גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית שתביא ע”פ הערכות לתועלת של 30 מיליארד שקל למשק הישראלי. בנוסף, לראשונה בעקבות דרישת המשרד, חברת החשמל תפחית ב- 15% את שריפת הפחם בתחנות הכח במטרה לצמצם את זיהום האוויר מפחם.
כמו כן, במסגרת הצעדים להפחתה בזיהום האוויר והנזקים הבריאותיים הנובעים ממנו יצאה לדרך תוכנית משותפת של המשרד להגנת הסביבה וקק”ל בעלות של 400 מיליון שקל. בין המהלכים בתוכנית זו: מימון ל-50 אוטובוסים חשמליים בחברות תחבורה ציבורית ברחבי הארץ.
השר גבאי: “אני שמח על ההזדמנות שניתנה לי, לייצג את ישראל בחתימה ההיסטורית על הסכם פריז. ההסכם מהווה הזדמנות עבור מדינת ישראל, שמצטיינת בפיתוח טכנולוגיות חדשות ויכולה להוביל פריצות דרך בתחום זה. אנחנו מובילים בממשלה שורה של צעדים משמעותיים להתעיילות אנרגטית, צמצום השימוש בפחם, גידול בשימוש באנרגיות מתחדשות וצמצום בזיהום מתחבורה – ונמשיך לעשות זאת ביתר שאת בחודשים הקרובים”.
שגריר ישראל באו”ם, דני דנון: “מדינת ישראל מהווה כוח מוביל בעולם בתחומי טכנולוגיות מים, אנרגיות מתחדשות ועוד. הפיתוחים החדשניים של ישראל בתחומים הללו יכולים להיות המפתח לאתגרים העומדים בפני העולם ביישום הסכם האקלים שנחתם היום”. 
השלב הבא בעקבות החתימה באו”ם, הנו אישור ההסכם בתהליכים פנימיים במדינות שחתמו על ההסכם. ארה”ב וסין אשר אחראיות על עשרות רבות מאחוזי פליטת הגזים העולמית כבר הודיעו כי יקדמו את החקיקה עוד השנה.
מזכ”ל האו”ם, באן קי-מון, שדיבר בפתיחת טקס החתימה ציין כי “הסכם פריז יעצב את חייהם של כל הדורות הבאים בדרך עמוקה - זהו העתיד שלהם שניצב על כף המאזניים. אנו נמצאים במירוץ נגד הזמן. אני קורא לכל המדינות להצטרף להסכם ברמה הלאומית. היום אנו חותמים על אמנה חדשה למען העתיד”.
 
*בתמונה -השר גבאי בטקס החתימה. צילום דוברות המשרד להגנת הסביבה
 


פי.סי.חץ