שר האוצר ישמש כממלא מקום השר להגנת הסביבה

שר האוצר ישמש כממלא מקום השר להגנת הסביבה

בעקבות התפטרותו של אבי גבאי וסיכום אליו הגיע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון יתמנה לממלא מקום השר להגנת הסביבה לשלושת החודשים הקרובים וזאת בנוסף לתיק האוצר שבו הוא מחזיק.

 

במסיבת עיתונאים שכינס ציין גבאי כי שקל להתפטר בעקבות מתווה הגז שהוא היה היחיד מבין שרי הממשלה להתנגד לו, אבל בסופו של דבר התפטר בעקבות “הדחתו של רב אלוף משה יעלון ומינויו של אביגדור ליברמן כשר הביטחון”. 
כחלון, שהודה לגבאי על עבודתו, ציין כי “בכוונתי להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה. התוכנית הלאומית לצמצום המזהמים במפרץ חיפה תימשך לצד יוזמות חשובות נוספות שהוביל המשרד בתקופת גבאי”.
הודעת כחלון המשמש במקביל כיו”ר רשות מקרקעי ישראל, גרמה למורת רוח בקרב ארגוני הסביבה. ארגון ״ירוק עכשיו״ פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה שיפעל להוצאת התיק מידי שר האוצר ומינוי שר איכות סביבה במשרה מלאה. “המשרד להגנת הסביבה הינו מהמשרדים החשובים ביותר בממשלה וצריך שיעמוד בראשו שר מקצועי ואחראי המחוייב לשמירת הסביבה. אנו מצפים מראש הממשלה ומשר האוצר לא להחזיק בתיק, אלא למנות במהירות האפשרית שר חדש שיראה בתפקידו ייעוד ובכך לאפשר את הרציפות השלטונית הנדרשת שתמנע פגיעה בפעילות השוטפת למען ישראל ירוקה ונקייה יותר”, נאמר במכתב ששלח עו״ד תומר ישראל. 
עו”ד ישראל הזכיר כי כבר בעבר השר כחלון, שהעביר לידיו גם את כל הסמכויות בתחום התכנון, ביקש לקדם את הבנייה על חשבון איכות הסביבה, דבר שגרם להתנגדויות רבות מצד ארגוני הסביבה והקמת ״הפורום לדמוקרטיה בתכנון״. ״המצב שבו השר להגנת הסביבה, שר האוצר והממונה על מנהל התכנון הם אותו אדם, המקבל גיבוי מלא של שר הבינוי והשיכון, הינו פתח לניגוד אינטרסים מובהק שעלול לסכן את האינטרסים של שמירת הסביבה״, הזהיר ישראל.
עוד הוסיף עו״ד ישראל כי נוצר מצב בו מנהל קבינט הדיור והשר להגנת הסביבה אשר צורף אליו לאחר מחאת ה”ירוקים” ובהתאם לדרישת המשנה ליועמ”ש, הם אותו אדם. כך גם נציגי משרד האוצר ונציגי המשרד להגנת הסביבה בוועדות התכנון השונות נמצאים כפופים להחלטותיו של אותו אדם, השר משה כחלון.                                                          

*בתמונה - מימין משה כחלון ואבי גבאי


פי.סי.חץ