מחסור בכח אדם מונע יישום חוק איסוף פסולת אלקטרונית

מחסור בכח אדם מונע יישום חוק איסוף פסולת אלקטרונית

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, הקדישה לאחרונה שתי ישיבות מיוחדות לבחינת יישום החוק לטיפול בציוד אלקטרוני וחוק האריזות, שאושרו בוועדה בכנסת הקודמת.

 


במהלך הדיון הודה מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, כי המשרד לא מיישם ולא אוכף כמו שצריך את החוק לטיפול בציוד אלקטרוני בגלל מחסור בתקציב ובכוח אדם. לדבריו, באכיפה עוסקים שני עובדי המשרד ועוד שלושה סטודנטים ורואה חשבון חיצוני בלבד.
כבל מתח על כך ביקורת קשה ודרש לקבל בתוך שלושה חודשים דיווח מפורט על ההתקדמות ביישום החוק. “לא יכול להיות ששלושה סטודנטים אחראים על אכיפה במדינה שלמה, מדן ועד אילת. הוועדה רואה זאת בחומרה רבה בעיקר בשל העובדה שמדובר בהצעת חוק שהממשלה בעצמה הגישה וקידמה”, אמר.
דנציגר הוסיף כי היישום של חוק הטיפול בציוד אלקטרוני החל בשנת 2014 בה נאספה, לפי הדיווחים, 15% מהפסולת ובשנת 2015 נאספה 20% מהפסולת. “לצערי ולבושתי אני לא יכול לעמוד מאחורי הנתונים ולא יודע אם הם נכונים או לא”, אמר המנכ”ל. לדבריו, היעד הוא להגביר אכיפה ולהוסיף עוד 50 רשויות שיהיו חלק מיישום החוק עד סוף 2016. הוא הוסיף כי מיד אחרי החקיקה לא הוקצו תקציבים ליישום החוק וביקש את עזרת הוועדה בעניין. 
באשר ליישום חוק האריזות, אמר מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה דנציגר כי 85% מהרשויות כבר חתומות על הסכמים עם תאגיד המחזור ו-40% מהאריזות ממוחזרות, לעומת 60% במדינות האיחוד האירופי. “יש עוד מקום לשיפור, אבל לא מדובר במצב של החוק לציוד אלקטרוני”, אמר. הוא הוסיף: “השנה נתחיל באכיפה ובהטלת קנסות על יצרנים ויבואנים שלא חתמו על הסכם עם גוף מוכר”.
עוד ציין דנציגר כי השוק מונופוליסטי וקיים רק תאגיד מחזור אחד ולכן רמת השירות לא טובה. “אנחנו מתקשים להכניס שחקנים נוספים בגלל שהחוק מחייב שיהיו נקיים מאינטרסים בפינוי פסולת, בוחנים איך לעשות זאת ויכול להיות שזה ידרוש תיקון חקיקה”, אמר. 
ח”כ דב חנין אמר כי הצלחת חוק האריזות מאוד מוגבלת וצריך לבחון מה צריך לשפר כדי להשיג את מטרותיו. “הקולות מהמשרד להגנת הסביבה בעניין טיפול בפסולת היו מעומעמים וזה בעייתי”, אמר. מנכ”ל תאגיד המחזור אסופתא, ירון ברדוגו, אמר כי חוק הפיקדון הביא למחזור של 80-90 אחוז וללא פיקדון המחזור עומד על 20-30 אחוז מחזור, וקרא להחיל את הפיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. 


פי.סי.חץ