שני אותות הנגב לאיכות הסביבה הוענקו לאילת

שני אותות הנגב לאיכות הסביבה הוענקו לאילת

הזוכים הם היחידה האזורית לאיכות הסביבה אילת-אילות ותאגיד “עין נטפים” - תאגיד המים והביוב של אילת

 

 

מתוך שבעה אותות נגב לאיכות הסביבה שהוענקו השנה, זכתה אילת בשני אותות, האחד הוענק ליחידה לאיכות הסביבה אילת - חבל אילות והשני ל”עין נטפים” - תאגיד המים והביוב של אילת. בטקס חגיגי שנערך לאחרונה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, הוענקו האותות בהשתתפות בכירי התעשייה, ראשי רשויות ונציגי המשרד להגנת הסביבה. את האותות לאילת קיבל ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי ביחד עם עו”ד גבריאל אביטל - יו”ר דירקטוריון תאגיד “עין נטפים” וראש מינהל תפו”ח בעירייה, תחתיו פועלת היחידה לאיכות הסביבה, אריק אשכנזי - מהנדס תאגיד “עין נטפים” ויעל אדרעי - רכזת קיימות ביחידה לאיכות הסביבה. 
זהו האות השביעי המוענק לעיר מאז נוסדה התחרות אותה יזמה, לפני שמונה שנים, עמותת “נגב בר קיימא” בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב. 
ראש העירייה: “האותות אכן מלמדים על גודל העשייה ואני גאה על כך. לצד העשייה הרבה, מעניקים תושבי אילת אהבה לסביבה גם במיחזור ובשמירה על ערכי הטבע המדהימים של אילת. ביחד, נמשיך כולנו לשמור על הסביבה בכל תחום, למעננו ולמען הדורות הבאים”. 
בקטגורית רשויות ומוסדות זכתה כאמור, היחידה לאיכות הסביבה אילת-אילות, בניהולו של אסף אדמון, על פעילותה הייחודית לקידום נושאים סביבתיים בתחום הקיימות והשמירה על הסביבה, יצירת מודעות סביבתית בקרב מערכת החינוך והקהילה תוך עידוד לאזרחות פעילה. עוד ציינה ועדת השיפוט, כי פעילות היחידה לאיכות הסביבה יוצאת דופן בהיקפה וכוללת תחומי עשייה מגוונים כגון התייעלות אנרגטית, ניהול פסולת, הפרדת פסולת והסברה, הקמת מתקן לטיפול קצה, שמירה על הים וחופיו, יצירת מרחבי למידה, התייעלות אנרגטית ושמירת הטבע העירוני והעופות הנודדים. תאגיד “עין נטפים” - תאגיד המים והביוב אילת, בניהולה של חן סלטי, זכה בפרס על פעילות ייחודית המונעת מהצורך בשמירה על המפרץ ובריאות הציבור, ובכללה פעילות למניעת הצפות ביוב על ידי פיתוח מערכת בקרה ייחודית המבוססת על תקשורת אלחוטית, ללא צורך בהזנת חשמל, פעילות אכיפה למניעת שפכי שמנים מבתי המלון והמוסכים בעיר, שדרוג תשתיות לקליטת שפכים בנמל אילת, בחוף הדרומי ובשכונת השחמון וקיום פעילות חינוכית לילדי בית הספר.
באילת שמים כבר למעלה מעשור דגש רב על שמירה על איכות הסביבה, זה החל בחזון של ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי להפוך את העיר לעיר מקיימת, המשיך בהקמת יחידת איכות סביבה משותפת לאילת וחבל אילות, השקעה בתחום הטיפול בשפכים, הקמת תחנות שאיבה חדשות וקווי סניקה מקבילים לשמירה על המפרץ, תנועות נוער ייחודיות “שומרי המפרץ” ו”אילטבע”, מוסדות חינוך ירוקים, ניצול הפוטנציאל של השמש לטובת אנרגיה מתחדשת לצד תהליכים של התייעלות אנרגטית, יישום פרויקט עיר חכמה וירוקה, מהפיכת מיחזור והפרדת פסולת לזרמים באמצעות כ-1,500 מתקני מיחזור הפזורים ברחבי העיר, חינוך סביבתי, שכונות ירוקות וחכמות, עידוד לחשיבה מקיימת וחינוך לקיימות באמצעות המחלקה לחינוך סביבתי של היחידה.
כך פועל גם תאגיד “עין נטפים”, אשר טיפל במשך 10 שנות פעילותו ברוב התשתיות ברחבי העיר. צנרת ואביזרים הוחלפו בשכונות רבות ובמשעולים, ברחובות ראשיים, באזורי התיירות והתעשייה. קווי אספקת מים וסילוק ביוב טופלו וחודשו, כמו גם קווים קצרים בתוך השכונות והשבילים. תחנות השאיבה לביוב ובריכות המים הורחבו, שודרגו והותאמו לצורכי העיר המתפתחת ומיליוני שקלים הושקעו בפיתוח מתקן טיהור שפכים של העיר. עוד ביצע התאגיד פרויקט טכנולוגי ייחודי של החלפת כל מוני המים ברחבי העיר במוני מים חדישים המאפשרים קריאת מונים מרחוק. 
באמצעות המערכת החדשה ניתן לזהות פערים בצריכת המים שלרוב נגרמים כתוצאה מנזילות ולהתריע על כך בזמן אמת, בפני התושב. בכך ישופר השירות לחיסכון במים. עוד התקין התאגיד מערכות בקרה ברחבי העיר, לשם מעקב צמוד על לחצי מים ברשת העירונית ומניעת גלישות ביוב לשטחים ציבוריים ולים. עוד ביצע התאגיד עבודות להנחת קו סניקת ביוב כפול להגברת אמינות מערכת הביוב העירונית ולשמירה על מפרץ אילת, ופיתח מתקנים בתחנת הביוב הראשית של העיר, לאבטחת סילוק תקין של שפכי העיר אל מתקן הטיפול הנמצא כ-5 ק”מ צפונית לעיר.


פי.סי.חץ