הושקה תוכנית לעידוד רכישת מוניות היברידיות מופחתות זיהום

הושקה תוכנית לעידוד רכישת מוניות היברידיות מופחתות זיהום

 

 

כחלק מתוכניות המשרד להגנת הסביבה לצמצום זיהום האוויר בקרבת ריכוזי אוכלוסייה, המשרד להגנת הסביבה יוצא בתוכנית לעידוד מוניות היברידיות ידידותיות לסביבה בשיתוף קק”ל וחברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה לישראל.
במדינת ישראל נעות כ-22 אלף מוניות, כמעט כולן עם מנועי דיזל. מוניות אלה מתאפיינות בזיהום אוויר גבוה במיוחד, הפוגע בבריאות הציבור. המוניות נוסעות לרוב במרכזים העירוניים בהיקפים גדולים במשך רוב שעות היממה, ולכן אוכלוסייה רבה חשופה לזיהום האוויר הנפלט מהן.
החל מהיום, כל המעוניין לרכוש מונית היברידית מופחתת זיהום במסגרת התוכנית, יוכל לקבל הנחה מיוחדת בסבסוד ממשלתי של עד 20 אלף שקל עבור דגמי הרכב המשתתפים בתוכנית בסוכנויות המכירה ברחבי הארץ.
תקציב התוכנית עומד על 30 מיליון שקל, אשר ממומנים על ידי קרן קיימת לישראל ובאמצעותם המשרד יוכל לסבסד רכישה של עד 1,500 מוניות היברידיות מופחתות זיהום.
תוכנית זו היא חלק מהפעילות הממשלתית לעידוד השימוש במוניות מופחתות זיהום, הכוללת הטבות מס שכבר אושרו (פחת מואץ למס הכנסה) והטבות מס שהוחלט לקדם במסגרת החלטת ממשלה.
ההשקעה הכוללת בתוכניות של המשרד להגנת הסביבה וקרן קיימת לישראל להפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים עומדת על 390 מיליון שקל.
ח”כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: “הזיהום ממנועי דיזל מסרטן ומסוכן לאדם. מעבר למונית היברידית ידידותית לסביבה יביא באופן ישיר לצמצום זיהום האוויר ובכך יתרום לשמירה על בריאות הציבור. נמשיך בתוכניות נוספות לצמצום זיהום האוויר מתחבורה, גם במסגרת תוכנית לאומית בהיקף של 260 מיליון שקל לשנתיים”.
יו”ר קק”ל, דני עטר: ״כארגון הירוק הגדול בישראל, חתמנו על שיתוף פעולה אסטרטגי עם המשרד להגנת הסביבה, במטרה להילחם יחד בזיהום האוויר ולשפר את איכות החיים של כולנו. המטרה שלנו היא פיתוח טכנולוגיות ירוקות ועידוד פרויקטים סביבתיים חדשניים. אני שמח שפרויקט המוניות ההיברידיות יוצא לדרך, פרויקט שיוכל לשפר את איכות החיים של כולנו ולהפוך את ישראל למקום טוב יותר לחיות בו״.


פי.סי.חץ