השר להגנת הסביבה מציב אולטימטום לחיפה כימיקלים

השר להגנת הסביבה מציב אולטימטום לחיפה כימיקלים

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מציב אולטימטום למפעל חיפה כימיקלים בפרשת מיכל האמוניה במפרץ חיפה. “הודענו לחיפה כימיקלים שאם לא יציגו תוכנית ברורה להפחתת הסיכון, קרי הוצאתו של מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, לא נאריך להם את ההיתר לעיסוק ברעלים ונפעל שהמיכל ייסגר. אולטימטום - תוכנית ברורה או סגירת המיכל; אנחנו הולכים לקרב לא פשוט”, הכריז השר אלקין בכנס סביבה 2050. 
השר אלקין התייחס בכנס שנערך ביוזמת משרד תדמור יובל לוי, החברה לשירותי איכות הסביבה, קבוצת תהל וקבוצת ורידיס, גם לבעיית מפרץ חיפה ואמר כי “אנחנו נמצאים בימים אלו בצומת דרכים חשוב במפרץ חיפה. ישנה החלטת ממשלה כוללת בנושא הזה וכמובן הקרב סביב מיכל האמוניה. החודשים קרובים יהיו סוערים סביב נושא זה ואנחנו הולכים לקרב לא פשוט”. 
“עד היום ההתנהלות היתה על אחריות המדינה בלבד. המדינה הלכה למכרז והושקעו 700 מיליון שקלים ותוכנית עסקית עם היתכנות גדולה שהיזמים יבואו. אבל ירידה במחירי הגז ובמחירי האמוניה הובילו לכך שהתוכנית הפכה לפחות ופחות כלכלית בקו הגמר. 
ראינו ששינויים קוסמטיים במכרז האמוניה לא יעזרו וכן הפסיביות של מפעל חיפה כימיקלים שטען כי הבעיה היא של המדינה והיא זו שצריכה לספק פיתרון ולכן החלטנו לשנות את כללי המשחק. הודענו לחיפה כימיקלים שיש להם טעות יסודית בתפיסה מאחר והם הצרכן העיקרי של האמוניה וזו בעיה שלהם”. 
“הודענו להם שאם לא יציגו תוכנית ברורה להפחתת הסיכון, קרי הוצאתו של מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, לא נאריך להם את ההיתר לעשות שימוש ברעלים ונפעל שהמיכל ייסגר”. אולטימטום - תוכנית ברורה או סגירת המיכל. 
“אנחנו נמצאים כעת בשלבי סיום של התדיינות. הם נתנו גרסא משלהם - מדוע מיכל האמוניה בטוח וסביבתי וכל עיר צריכה להיאבק על אירוח המיכל בשטחה. אנחנו לומדים את תשובתם ונענה בצורה מקצועית. אנחנו לקראת דרמה שתגיע לבתי משפט ולא תסתיים בקרוב”. 
“בסופו של דבר, המפעל רווחי, מכניס כסף למדינה ואנחנו לא רוצים לסגור אותו אבל תפקידנו העיקרי הוא להביא ביטחון סביבתי לתושבי חיפה. למדיניות של חיפה כימיקלים, שהכל מושלם והמיכל יישאר לנצח -  אין הצדקה במבחן המציאות”.

*בתמונה - השר להגנת הסביבה זאב אלקין


פי.סי.חץ