יום עיון בנושא בנייה מתקדמת התקיים בעמק יזרעאל

יום עיון בנושא בנייה מתקדמת התקיים בעמק יזרעאל

 

בלוקים, בטון ולכלוך הם פעמים רבות הדברים הראשונים שעולים כשחושבים על בנייה. אבל מסתבר שאפשר גם אחרת: ביום עיון בנושא בנייה מתקדמת וירוקה שנערך לאחרונה ביוזמה משותפת של אגף ההנדסה ואגף איכות הסביבה, הוצגו מגוון טכנולוגיות שנועדו לשיפור איכות המבנים ונוחות השוהים בהם. יום העיון נערך במרכז לבנייה מתקדמת וירוקה שבאזור התעשייה תנובות, בו מודגמות טכנולוגיות בנייה חדשניות מסוגים שונים.
את היום פתח דובי וינגרטן, מהנדס המועצה האזורית עמק יזרעאל, שסיפר על פרויקטים לבנייה ירוקה בהם היה מעורב עוד בשנות ה-80, שהיו פורצי דרך לזמנם. אחד הפרויקטים היה שכונת נוה צין שבמדרשת שדה בוקר, שתוכננה תוך התחשבות במקום, בכיווני השמש והרוח, משרע הטמפרטורות ועוד. חלקים בשכונה נבנו בלבני אדמה שפותחו כחלק מהפרויקט, ודובי העניק למרכז לבנה מקורית לאוסף שלהם.
באגף איכות הסביבה הסבירו השבוע כי הרעיון שחיבר את ההרצאות ביום העיון היה העדפת איכות החיים של השוהים בבניין. לכן, עוד טרם תכנון המבנה, יש להקדיש מחשבה לצרכיהם בהיבטים של סוג וחוזק התאורה הנדרשת, אור יום לעומת תאורה מלאכותית, אקוסטיקה, נוחות טרמית וכיוב’. כל אלו נושאים עימם מתמודד אגף ההנדסה באופן שוטף, ובמהלך היום זכו המשתתפים לזויות מבט נוספות.
חלקו השני של היום עסק בתכנון מרחב הציבורי, ואיתגר את הבינוי המקובל היום, שהוא ידידותי בעיקר למכוניות אך הרבה פחות ידידותי להולכי רגל, ילדים וקשישים. תכנון זה גורר פעמים רבות עלויות פיתוח גבוהות (לקירות תמך גבוהים, תשתיות ניקוז מאסיביות ועוד), שיכולות היו להחסך לפחות בחלקן. יום העיון הוא חלק ממגמה שמוביל אגף איכות הסביבה במועצה להטמעת עקרונות של בנייה ירוקה ברחבי העמק. 

*בתמונה - דובי ויינגרטן, מהנדס המועצה


פי.סי.חץ