קק”ל והמשרד להגנת הסביבה מובילים יחד מהפכה סביבתית

קק”ל והמשרד להגנת הסביבה מובילים יחד מהפכה סביבתית

תוכנית “קק”ל לנשום” כוללת הפחתת זיהום אוויר וסיכונים, התייעלות אנרגטית, שיקום שכונות ומרחבים משותפים

 

קק”ל והמשרד להגנת הסביבה מובילים יחד את מהפכת “קק”ל לנשום” – מהפכה סביבתית, שנועדה להפחית זיהומים וסיכונים סביבתיים, ולשפר את איכות האוויר ואיכות החיים של אזרחי ישראל, במספר תוכניות, בהיקף כולל של 390 מיליון שקל. 
לאחר שבחודש פברואר יצאה לדרך מהפכת הרכב הנקי, שתפחית את זיהום האוויר מכלי תחבורה, באמצעות מוניות היברידיות, אוטובוסים חשמליים ועוד, החודש יוצאים לדרך פרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה (בהיקף של 77 מיליון שקל) וסביבה ירוקה (בהיקף של 111 מיליון שקל), במסגרתם יקבלו עשרות רשויות מקומיות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל תמיכה שתוביל להתייעלות אנרגטית, חיסכון בעלויות לתושבים, שיקום שכונות ושיפור פני היישוב והשכונה.
השר להגנת הסביבה ח״כ זאב אלקין: “אני גאה שהתוכניות שלנו הן המשך לתוכנית “שיקום שכונות” המפורסמת, שהובילה ממשלת בגין בשנות ה-80 - רק הפעם עם כלי סביבתי ומודל כלכלי מוכח. הוספנו את נושא התחזוקה באמצעות פאנלים פוטו-וולטאיים, שלא היה בתוכנית המקורית של שיקום שכונות, כך שתושבי השכונות ייהנו מפירות הפרויקטים ומרווחיהם גם מבחינה פיזית וגם חברתית. יצרנו מהלך חברתי-כלכלי-סביבתי עם מודל ייחודי. זהו שיקום שכונות חדש, מהפכה חברתית-סביבתית בכלים של המאה ה-21”.
השיכונים הישנים בערים רבות בישראל תוכננו במקור במחשבה שהדיירים יטפחו את גינות הבתים. לשם כך הוקצו לשיכונים שטחים פרטיים פתוחים (“שפ”פים”). עם השנים, הפכו השטחים למוזנחים וכיום אין תקציב לטפחם. במסגרת המהפכה הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה וקק”ל יושקעו 111 מיליון שקל ב-16 רשויות מקומיות בדירוג חברתי- כלכלי 1-5, שנבחרו בהליך קול קורא, ובהן יתבצע פיתוח סביבתי והפחתת זיהומים סביבתיים בשכונות ובשיכונים. 
במסגרת הפרויקט, בחרו הרשויות רצף של עשרה מבני שיכון לשיקום, והתחייבו בנוסף לשקם שטח ציבורי הצמוד לשיכונים שנבחרו. במסגרת התוכנית יותקנו מערכות פוטו-וולטאיות על גגות המבנים לייצור אנרגיה סולארית (PV) וההכנסה מהן תושקע באחזקה השוטפת. כמו כן, יותקנו תאורה חסכונית, הצללה ומערכות השקיה אוטומטיות. המערכות החכמות והחסכוניות ישפרו את פני השיכון והשכונה, יחסכו בעלויות החזקת הבית וייצרו רצף של שטחים ציבוריים ופרטיים מטופחים, שצפויים להישאר כך למשך שנים ארוכות.
תושבי השיכונים ייהנו מסביבה איכותית ומזמינה ומפעילות קהילתית בסביבת הגינות. המדינה תרחיב את הייצור מאנרגיות מתחדשות - יעד לאומי מחייב במסגרת הסכם פריז, ובמקביל תחזק אוכלוסיות מוחלשות בפריפריה. בנוסף, תתרחש הפחתה בזיהום האוויר ויהיה ביזור של ייצור החשמל (עלויות הולכה, ביטחון אנרגטי וכו’). 
הרשות המקומית תזכה לשיפור פני העיר באמצעות רצף של שטחים מטופחים במקומות מרכזיים בעיר. לדבר תהיה, כמובן, השפעה חיובית על איכות חיי התושבים ועל השכונה. 16 הרשויות שזכו בתמיכה הן: באר שבע, אילת, נתיבות, ירוחם, ערד, לוד, קריית גת, קריית מלאכי, עכו, קריית ים, אופקים, עפולה, דימונה, נתניה, אשקלון ושדרות.
37 רשויות מקומיות, איגודי ערים ואשכולות נבחרו במסגרת תוכנית זו, ויקבלו מענקים לפרויקטים של התייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבים משני סוגים: האחד הוא התקנת פאנלים סולאריים לייצור חשמל על מבנים, כמו מבני עירייה ובתי ספר והשני, התקנת מערכות מיזוג אוויר ומערכות תאורה חסכוניות ברחובות ובתוך המבנים. 
רשויות מקומיות מוציאות כיום יותר משני מיליארד שקל בשנה על חשמל, 45% מסכום זה על תאורת חוץ. ההערכה היא שהן יוכלו להגיע לחיסכון משמעותי על ידי שדרוג מערך הבקרה ומעבר לתאורת LED ולהחזיר את ההשקעה בתוך שנים בודדות.
מעבר להפחתת זיהום האוויר ופליטות גזי חממה, ובנוסף לחיסכון בהוצאת הרשויות המקומיות על חשמל - הפרויקט יגביר את איתנותן הפיננסית של הרשויות המקומיות המשתתפות. 
בתוכנית זו משתתפות: דימונה, מטה בנימין, מעלה יוסף, מועצה אזורית שומרון, שדרות, מועצה אזורית עמק יזרעאל, צפת, מועצה אזורית גליל עליון, מעלות תרשיחא, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית אשכול, איגוד ערים שומרון, עראבה, נתיבות, רהט, כרמיאל, נווה מדבר, ערד, אילת, אשכול נגב מערבי, באר שבע, מועצה אזורית מגידו, עפולה, ירוחם, אופקים, ירכא, עכו, נצרת עילית ושפרעם. 
יו”ר קק”ל דני עטר: “קרן קימת לישראל היא הגוף הירוק הגדול והמוביל במדינה. לצד מחויבותנו לקידום מדיניות חברתית-ערכית ברחבי ישראל, וטיפוח המרחב הירוק, אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם החיים של התושבים בישראל ואיכותם. פרויקט שיקום השכונות וההתייעלות האנרגטית הם חלק מהמחויבות שלנו לצמצם את הפערים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית במדינת ישראל והפיכתה לשוות תנאים וזכויות ליישובים במרכז הארץ. אני בטוח שפרויקטים אלו יסייעו לרשויות המקומיות לחסוך בעלויות ויאפשרו להן להקצות משאבים לטובת קידום החינוך והרווחה, זאת לצד שיפור איכות הסביבה והאוויר של התושבים”.


פי.סי.חץ