תושבי חוף הכרמל פתחו במאבק נגד הקמת מתקן הגז הטבעי

תושבי חוף הכרמל פתחו במאבק נגד הקמת מתקן הגז הטבעי

ראשי מועצות זכרון יעקב, פורדיס וחוף הכרמל הקימו מטה מאבק נגד הכוונה למקם את מתקן קליטת הגז הטבעי מתמר באזור חוף דור.

המטה כבר שכר משרד יחסי ציבור ומשרד עורכי דין שהגיש לראש מינהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף, בקשה דחופה לביטול הליכי התכנון של המתקן, שאישרו עקרונית את מיקום המתקן סמוך לקיבוץ מעיין צבי.באמצעות עו"ד אלי וילצ'יק, טוען מטה המאבק כי ההליך התכנוני הופקד בידי מפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י האמריקאית, תוך "הפרטת תהליך התכנון" שהביאה לניגוד עניינים לכאורה וחשש לקשרי הון-שלטון.

יו"ר המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע: "מדינת ישראל נותנת לחתול לשמור על השמנת תוך הפרטת התהליך התכנוני. לא ניתן למדינה להתנער מאחריותה לדאוג למשאבי הטבע שלה ולבריאות התושבים, ולהפקידה בידי יזמים פרטיים".

ראש מועצת זכרון יעקב, אלי אבוטבול, אמר: "חברה שצפויה להרוויח מיליארדי שקלים ממדינת ישראל עבור אספקת הגז, אמורה לפעול למען שמירה על נכסים כמו רצועת החוף של המדינה".

ראש המועצה המקומית פורדיס, יונס מרעי, הוסיף: "הקמת מתקן הגז מול פורדיס תהווה בכייה לדורות של תושבי האזור ושל תושבי מדינת ישראל כולה. לא נשקוט עד שנבטל את רוע הגזירה שנחתה עלינו ללא כל תכנון מוקדם".

מטה המאבק רשם הישג ראשון לזכותו כשהוועדה הדנה בנושא החליטה לדחות את מועד ישיבתה הקרוב כדי לבחון חלופות כמו: הקמת המתקן באסדה בים מול אזור חדרה, או במרחב שמסביב למט''ש (מרכז טיפול בשפכים) ליד חדרה.

בתוך כך, הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתחיל עד סוף ינואר את העבודות להנחת צינור הגז הטבעי לחיפה. זאת לאחר עיכוב של שנה וחצי בפרויקט, בעקבות התנגדות בעלי קרקעות דרוזים שבשטחם יונח הצינור. עוד החליט ראש הממשלה לקדם את סלילת המשך כביש 6 (מיקנעם לנהריה) ומסילת רכבת העמק (מחיפה לבית שאן) בתוואי שבו יעבור צינור הגז - במפער הקישון.


פי.סי.חץ